Beşir Atalay da konuştu: Zaten bizim demokratikleşme adımlarımız var

Atalay, Başbakan ile Leyla Zana'nın görüşmesine ilişkin bilgi verdi…

Beşir Atalay da konuştu: Zaten bizim demokratikleşme adımlarımız var

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır Bağımsız milletvekili Leyla Zana'ya silahlar bırakıldığında sorunun çözümünün kolaylaşacağını ifade ettiğini belirtti.

 

Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Leyla Zana'nın görüşmesine ilişkin bilgi verdi. Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşmede kendisinin de bulunduğunu hatırlatan Atalay, "Tabii genel manada görüşme verimli olmuştur ve çok samimi bir hava içinde gerçekleşmiştir" dedi.

 

Atalay, şunları kaydetti:

"Görüşmede sayın Zana kendi düşüncelerini ifade etti. Yani şahsi düşüncelerini ifade etti. Genel manada tabii herkesin dileği bu sorunların bir çözüme kavuşması, şiddetin ve kanın sona ermesi. Ama bizim genel olarak bakışımız, Başbakanımızın bakışı, tabii ifade ettiği, silahlar bırakıldığında sorunun çözümü kolaylaşacaktır. Yahut da zaten bizim demokratikleşme adımlarımız var. Zaten bütün vatandaşlarımızın hak ve hukukunu koruma yönünde yürüttüğümüz politikalarımız var bu politikalarımız daha etkili bir şekilde yürüyecektir. Burada sayın Zana'nın bugün basın toplantısında ifade ettiği gibi başlayan görüşmelerin devam etmesi, diyaloğun sürmesi konusunda Başbakanımıza özel, doğrusu hem iltifat etmiştir hem de 'Bunu siz yapabilirsiniz. Bu konuda milletin sizden büyük beklentisi var, umudu var ve siz bu milletin başbakanısınız, ilk adımı siz atmalısınız, bu görüşmelerde daima siz öncü olmalısınız, yani bu konuda sizden beklenti var' diye ısrarla bunu ifade etmişti. Zaten bunu daha önce basında ifade etmişti. Bunlar bir anlamda yinelenmiştir."

 

"ÖZÜR DİLEME ULUDERE İLE İLGİLİ DEĞİL"

Zana'nın işin özünü ilişkin de bazı düşünceleri olduğunu dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

"(Devlet vatandaşından özür diler). Yani o Uludere bağlamında değildi. Genel manada bu ülkede değişik vatandaş kesimlerine karşı devletin geçmişte yanlış tutumu olmuştur veya devlet adına uygulamalarda bulunan insanların yanlışlıkları olmuştur. Geçmişte olup bitenlerle ilgili devletin bir anlamda özür dilemesi gibi bir konu orada gündeme getirilmiştir. Bugün bazı yorumlarda bunun Uludere olayı ile ilgiliymiş gibi yazıldı. Uludere olayı hiç gündeme gelmedi, ama bu vesileyle şunu da ifade edeyim, devlet gerektiğinde tabii özür diler, biz de o düşüncedeyiz. Yani Başbakanımız Dersim katliamı ile ilgili devlet adına özür dilemiştir vatandaşlardan. Gerektiğinde yine dilenir, biz dileriz. Esas olan insandır esas olan vatandaşımızdır. Uludere ile ilgili de aslında belki bu manada bir söz söylenmedi ama Başbakanımız, hükümetimiz uygulamasıyla, yaptıklarıyla bir anlamda özür dilemiş oldu, özür yerine geçecek çalışmalar yaptı.”

 

"TAMAMEN KENDİ DÜŞÜNCESİ"

Başbakan Yardımcısı Atalay, Leyla Zana'nın "Öcalan'a ev hapsi düşünülemez mi?" gibi bir düşüncesini de ifade ettiğini belirterek, "Tamamen kendi düşüncesidir. Başbakanımız da buna olumlu bakmadığımızı Öcalan'la ilgili böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ifade etmiştir" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2012, 15:55
YORUM EKLE