‘Berberoğlu dokunulmazlıklar kaldırıldığı için tutuklandı’

Berberoğlu’nun tutuklanmasına yönelik tepkiler sürüyor

‘Berberoğlu dokunulmazlıklar kaldırıldığı için tutuklandı’

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, MİT TIR'ları davasında yargılanan Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını değerlendirdi.

HDP’li vekillerin tutuklanma sürecini hatırlatan Şenal, tutuklamaların hukuka aykırı yapıldığını dile getirdi.

CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına onay vermesine değinen Sarıhan, “Kabul etmeliyiz ki bu tutuklama dokunulmazlıkların kaldırılması sonucu yaşandı' dedi.

 Sarıhan, “Milletvekili kendisine oy vermiş olan insanların temsilcisi durumunda. Milletvekilini tutuklamak demek, örneğin Enis bey aynı zamanda İstanbul milletvekilimiz. Onu tutuklamak İstanbul halkını tutuklamak anlamına gelir. Yasalar acaba her zaman meşru hukukun temsilcisi durumunda mıdır? Burada tutuklamaya gerekçe yapılan yasalardan bahsediyorum. Meşru olan hukuk sadece maddesel sıralamaları değil, bu kişinin tutuklanmasından bir yarar umuluyor mu, bu kişinin tutuklu kalması durumunda verebileceği bir zarar yada kaçma olasılığı var mı? Milletin vekili olan bir insanı tutukluyorsunuz. Bunu insan hakları çerçevesinde ve meşru hukuk kapsamında değerlendirmek mümkün değil. Daha önceki tutuklamalar ilgili de bu düşünceleri taşıyordum” dedi.

‘TUTUKLAMA TEHDİT ARACI OLARAK KULLANILIYOR’

MİT TIR’ları iddiaları konusunda da “bu konuda ne kadar gerçekçi iddialar vardı bunları tartışmak istemiyorum” diyen Sarıhan, tutuklanmanın nasıl kullanılması gerektiğine bakılması gerektiğini söyledi.

Tutuklama kurumunun bir tehdit aracı olarak kullanıldığını ve bunun kabul edilemeyeceğini vurgulayan Sarıhan, verilen 25 yıllık cezaya rağmen konuşmadığını belirterek, “Bu kesin hüküm değil. Arkadaşımız temyiz hakkını verecek ve Yargıtay’a gidecek. Milletvekili tutuklanmalarının hukuksuz olduğu inancındayım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 00:00

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER