Berat Albayrak: THY batıyor diyen kişi gözaltına alındı

Bakan Berat Albayrak, "THY batıyor" diyerek Facebook'tan mesaj atan bir kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Berat Albayrak: THY batıyor diyen kişi gözaltına alındı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon’da düzenlenen ‘Adım Adım Ekonomi Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu

Faiz ve enflasyonun tek haneye ineceğini’ söyleyen Albayrak, sosyal medya üzerinden THY’nin battığı yönünde algı yaratmaya çalıştığı bir kişinin ‘hücre evinde gözaltına alındığını’ söyledi.

Bakan Albayrak, söz konusu kişinin ‘hücre evinde yakalandığı’, ‘tek başına yaşadığı’, ‘evinde dijitaller olduğu’, ‘ya Mersin’de ya Adana’da yakalandığı’ şeklinde bilgiler verdi.

Bakan Albayrak’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

‘BU YIL DAHA İYİ PERFORMANS SERGİLEYECEĞİZ’

Ülkemize yönelik finansal dalgalanmalar karşısında güçlü duruş sergiledik. Türkiye sistemini çok daha güçlendiren ekonomik adımları uyguladı. Ekonomi Yeni Ekonomi Planı’nda ne öngördüysek ondan da iyi durumda ilerliyor. Son 2 ayda verdiğimiz hızlı reaksiyonlarla sıkıntıların üstesinden gelmeyi bildik. Bu yılın ilk çeyreğinde çok daha iyi performans görüyoruz. Ocak, sanayi ve perakende rakamları arttı, Şubat’ta 5-6-7 puan daha iyi durumda. Mart, Şubat’tan daha iyi. En kötü geride kaldı dememizin sebebi o. Ekonomimizi ikinci çeyrekten itibaren çok daha güçlü potansiyel büyüme sürecine taşıyacağız. Bu yılın ilk çeyreğinde büyümede çok daha iyi bir performans göreceğiz. Seçim dönemine rağmen finansal istikrar, para ve mali politikadaki dik duruştan taviz vermedik.

‘4.5 YIL SEÇİM YOK’

İhracat ve turizmde göstergeler çok olumlu. Şubat sonu yıllıklandırılmış cari açık 17 milyar dolar olur. Ekim-Kasım ve Aralık aylarında yaşanan daralmaya karşın atılan adımlarla yeniden likidite sağlandı. Kredi büyümesinde toparlanma başladı. Faizler 20’lerin altına inmeye başladı. 2003 yılında faizler 4-5-6 seviyelerine inmişti. Gezi süreci bir başladı, faizler 7-8-9’a çıktı. Köklü ve kalıcı dönüşüm için şu an ilk adımları atıyoruz. Şubat’ta kredi tarafındaki artış 43,5 milyar TL civarında. Son üç senede 5 tane seçim oldu. 6 ayda bir seçim oldu. Bundan sonra 4.5 sene seçim yok. Bu çok önemli. Bu süreç çok daha istikrarlı bir döneme girecek. En kısa sürede faizleri ve enflasyonu tek haneli rakamlara indireceğiz.

‘THY BATIYOR DİYEN YA MERSİN’DE YA ADANA’DA GÖZALTINA ALINDI’

Geçenlerde mesaj atmışlar “THY batıyor bilmen ne batıyor şu holding batıyor…” İş adamlarına algı birileri. Size de muhakkak gelmiştir. Ya dedim şunu bir araştırın bakalım. Facebook’tan şuradan buradan… Hemen emniyet, hemen siber güvenlik savcılarımızla irtibata geçtik kaynağını araştırdık bir baktık ki enteresan bir hücre evinde ya Adana ya Mersin birisi gözaltına alındı. Bir baktık yurt içi yurt dışı ilişkileri… Kimlerle iş tutuyor. Evindeki dijitaller. Geçen gün savcımızla yine bilgi aldık. Hâlâ evindeki o dijitallerin… Yalnız yaşıyor. Kimler üzerinde kimler bu operasyonel algıyı ortaya koyuyor. Sonuç; işin komik tarafı. Bu mesajı attıktan üç gün sonra batacak dedikleri THY tarihin en büyük karlılığı ile dünyaya haber oldu.

SADDAM HÜSEYİN VARDI HATIRLAR MISINIZ?’

Birileri hayal kuruyor. Saddam Hüseyin diye biri vardı hatırlıyor muyuz? Hafız Esad diye biri vardı öldü oğlu geldi Suriye’nin durumu ortada. Bütün bu operasyonlara rağmen teker teker dominonun taşları yıkılmasına rağmen birileri hayretle Türkiye’yi izliyor. Boş konuşanları üzmeye devam edeceğiz. Çok daha iyi bir 2019 yılı ortaya koyacağız.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 14:40

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER