Bedrettin Dalan'ın tutukluluğunun kaldırılması talebi reddedildi

Mahkeme, Ergenekon davasının firari sanıklarından Dalan’ın başvurusunu reddetti…

 Bedrettin Dalan'ın tutukluluğunun kaldırılması talebi reddedildi

Ergenekon davasının firari sanıklarından İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Bedrettin Dalan hakkındaki tutuklama ve yakalama kararının kaldırılması talebi reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye eski Başkanı Bedrettin Dalan avukatları aracılığıyla 12 Nisan 2010 yılında hakkında çıkarılan yakalama kararına itiraz için İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Milliyet’te yer alan habere göre, başvuruyu değerlendiren mahkeme, Dalan hakkındaki tutuklama ve yakalama kararının kaldırılması talebini reddetti.

Dalan’ın avukatı Celal Ülgen tarafından yapılan yazılı açıklamada ret kararı veren mahkemenin bazı konularda yanılgıya düştüğü iddia edildi.

Ülgen’in açıklamasında, “Bedrettin Dalan’ın tutuklanmayacağı konusunda güvence verilmesi talebimizi deyim yerinde ise tam bir tirajı komik gerekçe ile yanıtlamıştır. Dalan Türkiye’ye gelsin, ifadesini aldıktan sonra dosya içindeki bilgi ve belgelerle karşılaştırıp güvence verip vermeyeceğimi o zaman karara bağlayayım demiştir. Oysa Müvekkilimiz Türkiye’ye geldikten sonra bu güvenceye gerek bulunmamaktadır. Zira o zaman tahliye kararından söz edilecektir. Mahkeme burada kendi gerekçesi ile ve de kaçak sanıklar için güvence verilmesi müessesesi ile bağdaşmayan bir gerekçe yazmıştır” ifadelerini kullandı.

“MAHKEME İKİ TIR DOLUSU DOSYAYI OKUMAK İSTEMEMEKTEDİR’’

Ret kararı veren mahkemenin hala ortada ciddi bir sav ya da dava olduğunu sandığını iddia eden Ülgen;  ‘’Belli ki iki tır ordusu evrak oluşturan dosyayı okuma ve incelemek istememektedir. Bunda da haklıdır. Zira Ergenekon davasının bütün arşivi ve ara kararları 4. Ağır ceza Mahkemesine verilmişken küçük bir parçası dağıtım ile bu mahkemeye verilmiştir. Bu nedenle sayın mahkeme hala ortada ciddi bir dava olduğu sanısındadır. Ergenekon davasından çift ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanların bile özgür olduğu ve kimsenin bu davanın ciddiyetine inanmadığı gerçeği ortada iken bu davanın zorlama sanıklarından biri Bedrettin Dalan için ülkesine girme ve yurt hasretini giderme olanağının tanınmamasını tüm kamu oyunun takdirlerine sunarız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2014, 21:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER