BDP: İmralı'ya Eşbaşkanlar gidecek

Buldan, Öcalan'ın talebine dikkati çekti; Erdoğan'ın sözlerini değerlendirdi...

BDP: İmralı'ya Eşbaşkanlar gidecek

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İmralı Adası’na gidecek heyete ilişkin yaptığı açıklamalardan dolayı Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

BDP olarak, barış sürecine katkı sunmayı, bu süreçte önemli bir rol üstlenmeyi başından beri ifade ettiklerini belirten Buldan, bugün de aynı düşüncede olduklarını söyledi. Buldan, bu süreci sabote eden, sekteye uğratan taraf olmayacaklarını belirterek, ''Başbakan istediği kadar bu konuda açıklama yapsın, bazı arkadaşlarımızın ismini çizmeye çalışsın; ama BDP olarak netiz; İmralı'ya gidecek heyetin eş başkanlarımızdan oluşmasını bir kez daha ifade ediyoruz'' diye konuştu.

Hiçbir genel başkanın, BDP milletvekillerine herhangi bir görev veremeyeceğini, Başbakan'ın kendi partisinin milletvekillerine görev verebileceğini vurgulayan Buldan, İmralı'ya gidecek heyeti belirlemede parti organlarının yetkili olduğunu söyledi.

‘BAŞBAKAN SABOTE EDECEK AÇIKLAMALARDAN VAZGEÇMELİ’

Buldan, İmralı'ya gidecek heyette BDP ve Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) eş başkanlarının yer alması gerektiğini, bu konuda da başvuruların olduğunu, bunun dışında başka milletvekillerinin başvuru yapmadığını belirtti.

Başvurularının Adalet Bakanlığı'nda geçerli olduğunu; ancak olumlu ya da olumsuz yanıt verilmediğini dile getiren Buldan şöyle konuştu:

''Başbakan, Hükümet, bu heyeti değiştirmek istiyorsa, bazı arkadaşlarımızın üzerine çizgi çizmek istiyorsa, grup yönetimimiz, eş başkanlarımız ve grup başkanvekilleriyle görüşmek, paylaşmak zorunda. Başbakan, AKP hükümeti ve Adalet Bakanı'na çağrı yapıyoruz; 4 eş başkan acilen Ada'ya gidip Öcalan ile görüşme yapsınlar. Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmesinde, bundan sonraki görüşmeleri eş başkanlar ile paylaşacağına yönelik ifadesi ortadadır. Başbakan'dan, bu konuda rica ediyoruz, süreci sabote etmeye, sekteye uğratmaya yönelik açıklamalardan vazgeçmeli. Başbakan ısrarcıysa, biz de ısrarlıyız. Sürecin tıkanmaması için bu açıklamayı yapmak durumunda kalıyoruz. Sürecin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için Başbakan, bu açıklamalardan vazgeçmeli, varsa projeleri bizimle gelip görüşebilirler. Yurt dışından, basın üzerinden açıklamalar sürece zarar verir.'' (ANF)

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2013, 05:09
YORUM EKLE