BDP bir milletvekili daha eksiliyor

Cezaevinden seçilen Kemal Aktaş'ın 2 yıl 1 aylık cezası Yargıtay'da onandı…

BDP bir milletvekili daha eksiliyor

Tutuklu vekiller sorununa henüz çözüm bulunamamışken siyaseti dalgalandıracak yeni bir gelişme yaşandı. Yargıtay, BDP’nin tutuklu milletvekillerinden Kemal Aktaş hakkındaki hükmü onayladı. Anayasanın 76. maddesine göre Aktaş'ın vekilliği düşecek.

 

Siyasette yeni bir “atanmış-seçilmiş” tartışması başlatması beklenen karar netleşti. Kemal Aktaş, 2006 yılı Nevruz’unda yaptığı bir konuşmadan dolayı Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezaevinde milletvekili seçilen Kemal Aktaş’la ilgili karar kısa bir süre önce Yargıtay tarafından onaylandı ve Aktaş’ın seçilme yeterliliği ortadan kalktı. Yargıtay’ın onama kararı Diyarbakır’daki yerel mahkeme tarafından TBMM’ye de gönderildi.

 

BİR İLK

Yaşanan gelişme, Türkiye demokrasi tarihinde bir ‘ilk’ olacak. Yargının bu kararına karşı, seçilmişleri çatısı altında toplayan TBMM’nin elinde fazla bir seçenek bulunmuyor. Meclis hukukçuları, Aktaş’ın Anayasa’nın 76’ncı maddesine göre milletvekili seçilme yeterliliğini kaybettiğini ve Yargıtay onayının ardından milletvekilliğinin düşeceğini söylüyor. Nitekim, Anayasa’nın 76. maddesinde şu ifadeler yer alıyor: “...Taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar (...) terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler.”

 

MECLİS’E SADECE BİLDİRİLECEK

Milletvekilliğinin nasıl düşürüleceği konusu Anayasa’nın 84’ün maddesinde yazılı. Milletvekilliğinin düşmesi için Meclis Genel kurulunda Yargıtay kararının okunması gerekiyor. Madde şöyle: “Milletvekilliğinin kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurul’a bildirilmesiyle gerçekleşir.”

 

İŞTE BÜYÜK SUÇU

Diyarbakır’da KCK ana davasından tutuklu bulunan BDP Van Milletvekili Kemal Aktaş, Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde 2006 yılında düzenlenen Nevroz kutlamalarında yaptığı konuşma nedeniyle hakkında Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. Yaklaşık 3 yıl süren davada mahkeme heyeti Aktaş’ı 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı.

 

NE DEMİŞTİ?

BDP’li Milletvekili Aktaş, bölgedeki operasyonların durmasını isteyerek, “Devlet yetkilileri gerçekten barış istiyorsa operasyonlar dursun genel af ilan edilsin. Bu sorunların çözümü için DTP muhatap alınmalı. Kürt sorunun anahtarı Kürdistan’dadır. Anahtar Türk ve Kürt kardeşliğindedir. Gelin birlikte kardeşçe bu işi çözelim. Topla tankla Kürt halkı bitmez, özgürlük ve barış elinizi uzatın Kürtlere. Türk anneleri çocukları öldüğünde neden vatan sağ olsun diyor. Vatan sağ olsun da neden ölüyor bu gençler” şeklinde konuşma yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Şubat 2012, 14:55

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER