BBP'den ezber bozan 'Uludere' açıklaması

BBP Genel Başkanı Destici, Roboski katliamının sivil yargıda aydınlatılmasını istiyor…

BBP'den ezber bozan 'Uludere' açıklaması

PKK’ye karşı en sert söylemde bulunan ve BDP’lilerle yan yana bile gelmeyen Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’den ezber bozan açıklamalar geldi.

Roboski katliamından dolayı devletin gerekirse ‘özür’ dilemekten çekinmemesi gerektiğini söyleyen Destici, “Devlet, terör örgütleri gibi davranamaz. O insanlar PKK’lı bile olsa F-16’larla havadan bombalanmamalıydı. Bu dosya kapanmasın, sivil yargıda gerçekler ortaya çıkarılsın” dedi.

Radikal'den Ömer Şahin'in haberine göre, Mustafa Destici, Uludere’de (Roboski) öldürülenlerin annelerinin katıldığı, Cüneyt Özdemir’in CNN Türk’de yayınlanan 5 N 1 K programını izlerken çok etkilenmiş. O anneleri izlerken duygulandığını söyleyen Destici, ”Bu insanların feryatlarına kulaklarımızı tıkayamayız. Vicdanı olan herkes etkilenmiştir. O insanlar PKK’lı bile olsaydı yapılması gereken havadan bombalamak olmamalıydı. Güvenlik güçleri etrafı çevirir ‘Teslim ol’ çağrısı yapardı. Hukuk devleti bunu gerektirir. Devlet, terör grupları gibi davranamaz. Gerektiği zaman özür dilemek bir devleti küçültmez. Gereken ne ise o yapılmalı” diye konuştu

‘İSTİHBARAT ZAFİYETİ OLABİLİR’

Uludere olayının devlete, Silahlı Kuvvetler’e zarar verirken PKK’ye yaradığını ve örgütün bunu sürekli istismar ettiğini öne süren Destici, olayın bütün yönleriyle aydınlatılması için çağrı yaptı:

”Bizde istihbarat örgütleri 30 yıldır birbirine zoka atıyor. Burada bir istihbarat zafiyeti olabilir. Dosya kapanmasın. Sivil yargı devreye girmeli. Yargı zaten siyasallaştı. Hükümet isterse rahat bir şekilde sivil mahkemlerde dosya açtırır.”

‘ULUDERE’YE GİTMEK İSTEDİM’

Uludere’ye bir ara gitmeyi düşündüğünü ancak PKK’nin provokasyon ihtimalinden dolayı vazgeçtiğini iddia eden Mustafa Destici, yakınlarını kaybeden ailelere ise;“ O aileler gelmek isterse görüşürüm, sorunlarını dinlerim” mesajını gönderdi.

BBP lideri Mustafa Destici, PKK ve BDP’ye olan sert tavrını ise sürdürdü. MHP ’li Engin Alan’ın cezaevinde, aynı durumda olduğunu söylediği Sabahat Tuncel’in Meclis’te olmasını eleştiren Destici partisinin Kürtlere olan yaklaşımı konusunda ise şunları söyledi:

“Bizim Kürtlerle hiçbir sorunumuz yok. Benim yardımcılarım ve yöneticilerim arasında Kürtler var. BBP olarak Türkiye’nin her yerinde seçimlere gidiyoruz. Kürtlerin yoğun yaşadığı Güneydoğu’da MHP’den fazla oy alıyoruz. CHP’ye yakınız. Diyarbakır ve Batman’da 3’üncü, Şırnak’ta 4’üncü partiyiz. Seçim döneminde de bölgeye gideceğim.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 18:25

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER