Baydemir, Talabani için açılan taziye evinde konuştu: Bütün devletler oradaydı ama Ankara yoktu

Baydemir, Erdoğan'ı eleştirdi

Baydemir, Talabani için açılan taziye evinde konuştu: Bütün devletler oradaydı ama Ankara yoktu

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani için Diyarbakır’da kurulan taziye evini ziyaret etti.

Irak’ın Süleymani kentinde, cuma günü Talabani’nin cenaze törenine katıldıktan sonra geldiği Diyarbakır’da taziye evini ziyaret eden Baydemir’e Talabani’nin cenazesine katılan heyette yer alan HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) temsilcileri eşlik etti.

Görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk ve HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’ın da bulunduğu taziye evinde HDP Sözcüsü Baydemir, kısa bir konuşma yaptı.

Kürtçe konuşan Baydemir, şunları söyledi:

“Mam Celal, 40 milyon Kürdün amcasıdır. Her yaşam bir gün hayata veda edecektir. Kimi yaşamlar dolu dolu geçer. Mam Celal’in yaşamı da dolu dolu geçen bir yaşamdır. Dün Süleymaniye’de Mam Celal’in 40 milyon Kürdün yüreğinde yeni bir yaşam inşa ettiğini gördük. Gözlerimizle gördük ki; milyonlarca Kürt Mam Celal için yas tuttu. Bizim açımızdan da tarihi bir gündü. Eğer iyi günde milyonlarca insan bir aradaysa bu millet olduğunun göstergesidir. Eğer milyonlarca insan hep birlikte yas tutuyorsa bu millet olduğunun en büyük göstergesidir. Amed, Mahabad, Qamişlo, Süleymaniye, Kobanê aynı yas içinde. Mam Celal böyle bir miras bıraktı bize. Mam Celal’in bize bıraktığı birlik mirasını sağlayacağız. Bizim yüreğimiz nasıl Başûr’da ise Başûr’un yüreği de bizimledir.”
 
‘TEHDİTLE SONUÇ ALINSAYDI…’
 
Federe Kürdistan Bölgesi’nde gerçekleştirilen referandum ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini eleştiren Baydemir, şöyle konuştu: “Kürt halkın açlıkla terbiye etmek isteyenler amacına ulaşmayacaktır. Tehdit, zorbalıkla ve baskılarla sonuç alınsaydı, Enfal’de, Halepçe’de, Koçgiri’de sonuç alınırdı. Bu tehditler sonuçsuzdur. Bu yoldan sonuç alınmayacaktır. Kürt halkının iradesi ne olursa olsun bütün dünya saygı göstermelidir. Bölge kentlerinde Mam Celal için taziye kuranlara şükranlarımızı sunuyoruz. Mam Celal’in hayallerine sahip çıkacağız ve Kürt birliğini sağlayacağız.
 
ANKARA ORADA DEĞİLDİ
 

Bütün devletler oradaydı, ancak Ankara orada değildi. Bir kez daha Kürt halkının dostu ve düşmanı ortaya çıktı. Kürt halkının ölümsüzlerini bir kez daha selamlıyorum. Kürt halkı için özgürlük, demokrasi ve huzur diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2017, 13:37

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER