Baydemir, Başbakan Yıldırım'a yanıt verdi: Newroz meydanına dönüp bir daha baksın

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Newroz’da bile kimseyi toplayamadılar” iddiasına yanıt verdi:

Baydemir, Başbakan Yıldırım'a yanıt verdi: Newroz meydanına dönüp bir daha baksın

“Mutlaka kazanacağız” sloganıyla yapılan Newroz kutlamalarına katılım polemik konusu oldu. HDP ve DBP’nin organize ettiği kutlamalar için ‘OHAL döneminde yapılan en kitlesel katılım’ yorumu yapılırken, Başbakan Binali Yıldırım, “Ne şehirde ne kırsalda Nevruz’da bile kimseyi toplayamadılar” dedi.

Başbakan Yıldırım’a yanıt veren HDP sözcüsü Osman Baydemir, “Newroz alanına dönüp bir daha baksın. Sizin görmek istemediğiniz 2 yıllık icraatlarınızdır” diye seslendi.

Diyarbakır’da yapılan Newroz kutlamasında Baydemir’in kutlamaların yapıldığı meydana bakışını gösteren fotoğraf dikkat çekmişti. Baydemir’e o fotoğrafı anımsatarak meydanda ne gördüğünü Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'ya anlattı.

Baydemir şunları söyledi:

“İki yıldır müzakere masası devrilmiş, çözüm politikasında diyalog yönteminin tersine şiddetle, baskıyla, hukuksuzlukla sonuç alınmaya çalışılıyor. Alanda gördüğüm şu: ‘Halk, OHAL rejimine, baskı rejimine hayır’ diyor. Halk, bütün bu baskı şiddet ortamına rağmen değerlerinden ve onurlu bir barıştan vazgeçmediğini haykırıyor. Son 2 yıldır hükümetin politikasının ve gittiği yolun yol olmadığını söylüyor. Diyarbakır Newrozu ve diğer tüm Newroz kutlamalarına katılanlar Türkiye’ye başka bir yol öneriyor. Baskı, cebir, şiddetle hak olanın, haklı olanın davasından vazgeçmeyeceğini haykırıyor, ben o alanda, bu haykırışı ve bu çığlığı gördüm.”

‘BİRLİKTE YAŞAM ARZUSU’

Baydemir, Başbakan Binali Yıldırım’ın “Newroz kutlamalarında kimsenin toplanamadığı” sözlerine de yanıt verdi. Baydemir şunları söyledi:

“Hükümetin ve başbakanın 2 yıldır içinde bulunduğu temel handikap halkı görmemeleri-duymamaları. Milletin iradesini hesaplarına gelmediğinde yok saymalarıdır. Yok saymayla, duymamayla, görmemeyle sadece kendilerini kandırmış olurlar. Dönüp Newroz alanına bir kez daha bakmalarını öneriyorum. Siz ne zamana kadar bu milletin iradesini göremeyecek, ne zamana kadar bu çığlığı duymayacaksınız. Aslında sizin görmek istemediğiniz aydınlık gelecektir, aslında sizin görmek istemediğiniz birlikte yaşam arzusudur. Aslında görmek istemediğiniz son 2 yıllık icraatlarınızdır. O icraatlarla yüzleşmeme arzunuz haksız, ama anlaşılırdır. Yüzleşilecek uygulamalar değil, faşizm uygulamaları. Bundan insan olan herkes ürperir.”

AKŞAM VE STAR'A YANIT

HDP, dün Diyarbakır'da düzenlenen Newroz kutlamalarına ilişkin olarak, "HDP'nin Nevruz kutlamalarına kimsenin gitmedi" başlıklarıyla haber yapan Star ve Akşam gazetesine fotoğrafla yanıt vermişti.

HDP'nin resmi Twitter hesabından, Newroz alanından parti sözcüsü Osman Baydemir'in kalabalığı seyrettiği bir fotoğraf paylaşıldı. Akşam ve Star'ın ilgili haberlerinin tweetleri mentionlanarak, "Kalabalıktan sizi göremedik, konum atın. (Atamadı)" tweeti ile gönderme yapılmıştı.

Haberin tamamı...

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 23:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
berfin
berfin - 3 yıl Önce

herbiji baydemir :)

mert
mert - 3 yıl Önce

kanımızın son damlasına kadar özgürük için hayır diyecekğiz

SIRADAKİ HABER