Baskın Oran'dan 'seçim hakkında çok önemli not'

Oran, sandığa gitmenin bu seçim için nasıl bir önem taşıdığına vurgu yaptı...

Baskın Oran'dan 'seçim hakkında çok önemli not'

Baskın Oran, Radikal'deki "YÖK'te ikinci 12 Eylül devri (ve bir seçim notu" başlıklı yazısındaki 'seçim notu'nda sandığa gitmenin bu seçim için nasıl bir önem taşıdığına vurgu yaptı.

Oran,"Erdoğan yüzde 51 alarak daha birinci turda seçilirse, bunu, artık her istediğini sınırsız biçimde yapabilmek yetkisi olarak algılayacak" diyerek, "Erdoğan’ın daha birinci turda seçilmemesi için, sandığa gidenlerin sayısının mümkün olduğunca yüksek olması gerekiyor," diye belirtti.

İşte Oran'ın yazısının ilgili kısmı:

"Aklı başındadır farzettiğim birçok insanın sandığa gitmeyeceğini duyuyorum. İlk defa yapılacağı için, bu arkadaşlar bu seçimi anlamamışlar herhalde. Aşağıdaki notu seçimlere kadar yazılarımın altında tutacağım:

1) Birinci turda adaylardan hiçbiri oyların yüzde 51’ini alamazsa, en fazla oy alan 2’si ikinci tura kalacak. İkinci turda diğerinden 1 oy fazla alan aday seçilecek.

2) Erdoğan yüzde 51 alarak daha birinci turda seçilirse, bunu, artık her istediğini sınırsız biçimde yapabilmek yetkisi olarak algılayacak.

3) Erdoğan’ın daha birinci turda seçilmemesi için, sandığa gidenlerin sayısının mümkün olduğunca yüksek olması gerekiyor. Çünkü AKP’liler hiç fire vermeden gidecekler. Sandığa gitmemek, kesinlikle Erdoğan’a oy vermek demek.

4) Ben birinci turda Selahattin Demirtaş’a vereceğim ki, oyum üçünün içinde en düzgün olana gitsin. Demirtaş muhtemelen ikinci tura kalamayacağından, bu turda Ekmeleddin İhsanoğlu’na vereceğim. Bunun için ikametgahımı geçici olarak Bodrum’a taşıdım."

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2014, 10:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabri Çakır
Sabri Çakır - 4 yıl Önce

..baskın bey, söylediklerinize ve önerilerinize katılıyorum ancak erdoğan 1. turda %51 alır ve seçimi kazanırsa, bunda sizin gibi düşünen ve oyunu demirtaş'a verenlerin günahı olmayacak mı? demirtaş'ın kazanamayacağını bile bile -sırf oy oranı yükselsin diye- oy vermek yine erdoğan'ın ekmeğine yağ sürmekten başka bir anlam taşımaz..ben de başka bir aday olsaydı, oyumu ihsanoğlu'na asla vermeyi düşünmezdim..ama ne care kılıçdaroğlu ve bahçeli'nin yanlış ata oynamalarının cezasını bizler çekeceğiz ve oyumuzu gönül rahatlığı ile olmasa bile, sırıf erdoğan'ın yüzünü biraz daha az görmek, böbürlenmesini, başkaları ile alay etmesini engellemek için ekmel bey'e vereceğiz..umarız bu ülke ve bu halklar erdoğan denilen ve kibrinden yanına varılamayan insandan bizi kurtarır..tanrı türk ve kürt halklarını bu adamın gazabından yalanından, soygun düzeninden kurtarsın!

Murat Dere
Murat Dere - 4 yıl Önce

Oyunu dogru kisiye verki dogrular güc kazansim! Demirtas gibi dürüst bir politikaciyi destekliyelim! Cogalalim! Biz dogru kisiye verelim! Oda demirtas! Ülkeye özgürlük getirecek! Genclik ve yenilik!