Başbakan’dan Afrin’e kara harekatı sinyali

Yıldırım, Pazar gününden itibaren gelişmelere göre kara unsurlarının da gerekli faaliyetleri icra edeceğini söyledi

Başbakan’dan Afrin’e kara harekatı sinyali

Başbakan Binali Yıldırım, Afrin’e kara harekatı yapılacağının sinyalini verdi.

Çankaya Köşkü'nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yle görüşen Başbakan Yıldırım, harekatın ilk aşaması TSK hava unsurlarıyla gerçekleştirildiğini, hedeflerin neredeyse tamamına yakınının tahrip edildiğini söyledi.

Yıldırım, Pazar gününden itibaren gelişmelere göre kara unsurlarının da gerekli faaliyetleri icra edeceğini söyledi.

Yıldırım, "Yarın itibarıyla gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecektir. Türkiye Cumhuriyeti'nin hedefi asla ve asla Suriye'nin toprak bütünlüğüne halel getirmek değildir " dedi.

Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yapılan iş; güney sınırımızdan, Suriye'nin kuzeybatısından son 3 yıl içerisinde ülkemize ve Fırat Kalkanı sahasına yapılan tacizleri ve buradaki kayıpları, ayrıca sınır illerimizde yaşayan sivillere yönelik atakları, terör faaliyetlerini ortadan kaldırmak.

"Bunun yanı sıra da Afrin'de yaşayan Arap, Kürt, Türkmen kardeşlerimizi terör örgütlerinin baskısından, zulmünden kurtarmak bu harekatın önemli hedeflerinden bir tanesidir."

Başbakan Yıldırım Cumartesi günü harekata yönelik ilk açıklamayı yapmış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da daha sonra Afrin'e operasyonun sahada fiilen başladığını ve bunu Menbiç'in takip edeceğini söylemişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin'e yönelik harekatta ilk gün 7 bölgede tespit edilen 108 hedefin vurulduğunu, 72 uçağın da üslerine döndüğünü açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2018, 09:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER