Başbakan Yıldırım’dan Bakan Soylu için açıklama: Belki yanlış anlaşılmalara mahal vermiş olabilir

Başbakan Yıldırım’dan Bakan Soylu için açıklamalarda bulundu

Başbakan Yıldırım’dan Bakan Soylu için açıklama: Belki yanlış anlaşılmalara mahal vermiş olabilir

Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, uyuşturucu satıcılarına yönelik polislere yaptığı "Okul etrafında uyuşturucu satanı görürseniz bacağını kırın” şeklindeki açıklamasını değerldirdi. Yıldırım, "Yaptığı açıklama tarzı belki yanlış anlaşılmalara mahal vermiş olabilir" dedi. 

gündemdeki başlıklara ilişkin cuma namazı çıkışında açıklamalar yaptı. Münir Özkul için başsağlığı dileyen Yıldırım’ın açıklamalarından başlıklar şöyle:

ATİLLA KARARININ KIYMETİ YOK

(ABD’de görülen ve Halkbank eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın suçlu bulunduğu dava ile ilgili): Bu bir hukuki süreçtir. Tabii ki kamu adına hizmet edenler, kamu gücünü kullananlar, vatandaştan yetki alanlar bu yetkilerini yerli yerine kullanmak, kamu menfaatini gözetmek durumundalar.

Görevi kötüye kullanmadan, memleket millet adına iş yapana hizmet yapana kimsenin söyleyecek sözü olmaz, herhangi bir sıkıntı yaşamaz. Ama yanlış yapanlar da varsa bunların hukuk içerisinde karşılığını görmesi gayet doğaldır. O bakımdan herkes baştan milletin denetimindedir.

Çünkü seçim ile işbaşına geliyorsunuz, seçimden seçime geçen sürede, size verilen yetkiler hukuk içerisinde bir yanlışa düşmeden hizmet edeceksiniz. İkinci denetim kamu denetimidir. Müfettişler denetimi yaparlar, yanlış bir iş, işlem olursa bunun karşılığı da bellidir.

Bunun ötesinde de daha ileri bir yanlış yapılmışsa, haksız uygulamalara sebep olan icraatlar yapılmışsa bunun yolu da mahkemelerdir. Bu ilk değildir, daha önce de bu ve buna benzer çeşitli partilerden belediye başkanları ve kamu yöneticileri hakkında hukuki ve idari işlemler yapılmıştır. Bundan sonra da icap ederse yapılabilir.

SOYLU’NUN AÇIKLAMA TARZI YANLIŞ ANLAMALARA MAHAL VERMİŞ OLABİLİR

İçişleri Bakanımızın tabii son zamanlarda özellikle genç yavrularımıza yönelik uyuşturucu bağımlılığı konusunda gelinen noktayı dikkate çekmek için bir kendince bir üslupla bunu kamuoyu gündemine taşımasıdır.

Yanlış anlamaya müsait şeyler olabilir ama bilinmelidir ki bu işin ne kadar alçakça iş olduğunu, çocuklarımızı zehirleyenlerin hiçbir müsamaha göstermeden en şiddetli şekilde üzerlerine gidilmesi gerektiğini açıklamaya çalışmıştır.

Bu amaçla yaptığı açıklama tarzı belki yanlış anlaşılmalara mahal vermiş olabilir. Bunu açıkça söyleyeyim, ister İçişleri Bakanı, ister Başbakan, ister sade vatandaş olsun hiç kimse hukukun üstünde değildir. Ceza da olacaksa hukuk içerisinde herkes karşılığını verecektir.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

(Cumhurbaşkanı kabine değişikliği olmayacağını söyledi, sizin yorumunuz ne olur?) Onun sözünün üstüne söz mü söyleyelim? Şimdi olmayan şeyin nesini ön göreyim.

AK PARTİ İLE ABDULLAH GÜL POLEMİĞİ

Kim ne karar verecek, hangi yönde gidecek o kararı verecek olanlara aittir. Biz kimse hakkında şöyle olacakmış, böyle olacakmış gibi tahmin yürütmek konumunda değiliz. Biz ülkeyi yönetiyoruz.

2019’da seçim olacak, herkes meydana çıkacak. Ben varım diyen milletten boyunun ölçüsünü alacak. Abdullah Bey bu partide beraber yola çıktığımız bir arkadaşımızdır. Bizim arzumuz Abdullah Bey bu kutlu yürüyüşte partimizle ilgili davamızla ilgili görüşlerini her zaman bizimle paylaşabilir. Biz de gerekli şeyleri onunla paylaşırız.

Kamuoyunda bir tarafmış gibi değerlendirmeler yapmasını doğrusu biz tasvip etmeyiz. Arzumuz bu davanın bir ferdi olarak, iyi günde zor günde beraber olmuş bir kardeşimiz olarak görüşlerini partimizle paylaşmasıdır.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2018, 22:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER