Başbakan Yıldırım: YPG'nin ortak seçilmesi bir talihsizliktir

Yıldırım, Suriye'de son durumu değerlendirdi

Başbakan Yıldırım: YPG'nin ortak seçilmesi bir talihsizliktir

Ürdün Başbakanı Hani el Mulk ile görüşen Başbakan Binali Yıldırım, Suriye'nin kuzeyinde YPG ve PYD'nin Türkiye'nin bazı müttefikleri tarafından "ortak seçilmiş" olmasını bir talihsizlik olarak değerlendirdi.

Ankara’yı ziyaret eden Ürdün Başbakanı Hani el Mulk ile Başbakan Binali Yıldırım, ortak basın toplantısı düzenledi. Savunma ve güvenlik alanlarında iki ülke arasındaki ilişkilerin de değerlendirildiğini dile getiren Yıldırım, "Ürdün ve Türkiye, bölgede yaşanan gelişmelerden ve istikrarsızlıktan en fazla etkilenen iki ülkedir. Dolayısıyla görüşmelerimizde DEAŞ'la mücadelenin yanı sıra Suriye'deki son durum, yaşanmakta olan insani kriz; Suriye'ye komşu iki ülke olarak üzerimizdeki ağır sığınmacı baskısını ve Ortadoğu'daki son gelişmeleri kapsamlı şekilde değerlendirme fırsatı bulduk. Bu bağlamda Suriye'de sağlanan ateşkesin kalıcı siyasi çözüme evrilmesi yönünde gayretlerin bundan böyle Cenevre sürecinde daha da artırılarak, devam ettirilmesinin önemine işaret ettik" ifadelerini kullandı.

IŞİD ile mücadele eden Kürt güçlerini hedef alan Yıldırım, şöyle devam etti: "DEAŞ'la etkin mücadelede, Suriye'nin birlik ve bütünlüğü aleyhine gündem izleyen kesimlerle hiçbir yere varılamayacağını bütün muhataplarımıza iletmiş bulunuyoruz. Bu bağlamda Suriye'nin kuzeyinde YPG, PYD gibi PKK terör örgütüyle aynı karakteri taşıyan terör örgütlerinin bazı müttefiklerimizce terörle mücadelede ortak seçilmiş olması bir talihsizliktir. Türkiye olarak hiçbir terör örgütünü kullanarak, başka bir terör örgütünün yok edilemeyeceğini, bu olsa olsa yeni bir terör örgütünün daha da büyüyerek, sorunların içinden çıkılmaz hale getirileceğini muhataplarımıza açık şekilde ifade etmiş bulunuyoruz."

"ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NİN KUDÜS'E TAŞINMASINDAN KAYGI DUYUYORUZ"

Filistin sorununa dair de konuşan Yıldırım, "Bu bağlamda İsrail'in yerleşim politikasından ve ABD Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınması planından duyduğumuz kaygıyı bir kez daha ifade etmek isterim. Başta Harem-i Şerif olmak üzere Kudüs'teki kutsal mekanların hamisi durumundaki Ürdün'ün oynadığı rolü takdir ettiğimizi Sayın Başbakan'a bir kez daha ifade etme fırsatı buldum" diye konuştu.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Francis Dunford ve Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valery Vasilyeviç Gerasimov'un Antalya'daki üçlü görüşmesine dair sorulara yanıt verdi.

Yıldırım, şöyle devam etti: "Suriye'nin bütün terör örgütlerinden temizlenmesi için çok iyi bir koordinasyona ihtiyaç var. Bölgede birçok ülke var. Birçok ülke olunca burada gerek DEAŞ gerek PYG, PYD, El Nusra ve benzeri bütün terör örgütlerinin temizlenmesi gerekiyor. Eğer bu koordinasyon sağlanamazsa hiç arzu etmediğimiz çatışma riski olabilir. İşte bugün ve yarın da devam edecek toplantının asıl amacı orada, bölgede terörle mücadele yaparken, koordinasyonu en iyi şekilde nasıl sağlarız, tarafların birbirilerinin operasyonlarına müdahale etmemesi ve tatsız olayların meydana gelmemesini nasıl temin ederiz; bunu çalışıyorlar. Bu gerekli olan bir şey.

Ortak tehdit, ortak düşman bölgede huzuru bozan ve Suriye'de barışla kalıcı siyasi çözümü engelleyen terör unsurlarıdır. Terör unsurları arasında hiçbir ayrım yapmadan kararlılıkla hepsinin üzerine gitmek gerekiyor. Bu konuda Ürdün de Türkiye de aynı düşüncede. Gerek koalisyon güçleri gerek İran gerek Rusya gerek ABD bu faaliyetleri yaparken, mutlaka yakın iş birliği içerisinde olmaları gerekiyor. Türkiye olarak bunun temin edilmesi yönünde öncülük yapıyoruz, geçmişte yaşanan tatsız hadiselerin bir daha olmaması için."

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2017, 13:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER