Başbakan'ın 'fahri danışmanı' Mahçupyan: Ne Öcalan ne de HDP muhatap alınmayacak

Davutoğlu'nun 'fahri danışmanı' Etyen Mahçupyan, 'Şu andaki durumda bence dış politikada bir istikrar gelene kadar ne Öcalan’ın, ne de HDP’nin bir rolü olabilir' yorumunda bulundu.

Başbakan'ın 'fahri danışmanı' Mahçupyan: Ne Öcalan ne de HDP muhatap alınmayacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun fahri danışmanı ve Akşam gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan, dış politikada istikrar gelene kadar çözüm süreciyle ilgili PKK lideri Abdullah Öcalan ve HDP’nin muhattap alınmayacağını öne sürdü.

Al Jazeera Türk’e konuşan Mahçupyan, AK Parti’nin tek başına iktidarı kazandığı 1 Kasım seçim sonuçlarının çözüm sürecini nasıl etkileyeceğini değerlendirdi.

Mahçupyan’ın değerlendirmeleri özetle şöyle:

“HDP’NİN MUHATAP ALINMASI ÇOK DÜŞÜK”

“PKK konusunda bir geri adım olacağını hiç sanmıyorum. Gördüğüm kadarıyla silahlı çatışma ve Suriye’deki olay devam ettiği sürece hükümet de PKK’ya karşı şu anki tavrını, çatışmacı tavrını devam ettirecek. PYD’ye karşı da devam ettirecek. Öte yandan yurt içinde de HDP’nin muhatap alınma ihtimalinin çok düşük hale geldiğini görüyorum.

“Kürtlerin beklediği reformların yapılıp yapılmayacağı Ak Parti’nin şu anda ajandası olmak durumunda. Bununla ilgili hızlı bir şekilde bir şeyleri söylemek durumundalar.”

‘ÖCALAN FAKTÖRÜ NE OLUR?’

“Şu andaki durumda bence dış politikada bir istikrar gelene kadar ne Öcalan’ın, ne de HDP’nin bir rolü olabilir.”

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2015, 07:52

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
YORUMLAR
rizeli
rizeli - 5 yıl Önce

bu pis ermeninin bizim partide ne işi var yaaaaaaaaaa

SIRADAKİ HABER