Başbakan: Başkanlık gelmezse Türkiye'nin bölünme riski var

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin İl Başkanlığı Genişletilmiş Danışma Meclisi'nde konuştu

Başbakan: Başkanlık gelmezse Türkiye'nin bölünme riski var

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin İl Başkanlığı Genişletilmiş Danışma Meclisi'nde konuştu. "Başkanlık gelmezse Türkiye'nin bölünme riski vardır" diyen Yıldırım, ilgili düzenlemenin en kısa sürede Meclis'e geleceğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen İl Başkanlığı Genişletilmiş Danışma Meclisi'nde konuştu.

Yıldırım şunları söyledi:

15 Temmuz FETÖ'nün son kozuydu, milleti esir alacaklardı. Hayallerindeki iktidarı ele geçireceklerdi. Orduya sızmışlardı, yargıda iyi noktalara gelmişlerdi, iş hayatında eğitimde her yerde onlar vardı. Ancak bir şeyi hesap edemediler. Hak'kın ve halkın gücü. Cuntacılar contayı yaktılar. Halkın gücü, tankın gücünü yendi.

(Anayasa değişikliği çalışmaları) Bütün vatandaşları kapsayan bir anayasaya ihtiyaç var. Çağrıyı yaptık, üç parti temsilcileri bir araya geldi. Gerekli ortak çalışmayı yaptılar. 7 maddelik metinde anlaşıldı. Benim teklifim şudur, en azından bu 7 maddeyi birlikte geçirelim bu meseleyi halledelim. Üçlü çalışmada yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'a çirkin bir saldırı yapıldı. Kendisine şifa diliyorum. Siyaset silahla olmaz.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI GİBİ"

Asıl milletin beklediği yeni anayasayı ve hükümet sistemini de ele alıp çözmemiz lazım. Bu konuya cumhurbaşkanının seçildiği günden beri dikkati çekiyoruz. Başkanlık sistemi de dahil ihtiyaç duyulan değişiklikleri gelin birlikte gerçekleştirelim. Meclis'te konuşalım ama yetmez işi sahibine götürelim. Türkiye'nin hedeflerini gerçekleştirmesi için düşmanlarla mücadele etmesi için güçlü tek başına iktidar çıkarması lazım her seçimden. Bunun da yolu başkanlık sisteminden geçiyor. Başkanlık gelmezse Türkiye'nin bölünme riski vardır. Başkanlık demek federasyon demek değildir. Başkanlık sistemi üniter yapıyla olacak. Kimse başkanlık bölünme getirecek diye yalan tezviratlarda bulunmasın. Başkanlık sistemiyle Türkiye artık koalisyonlarla yönetilen zayıf iktidar dönemlerini geride bırakacak. Başkanlık sistemiyle belediye başkanlığının farkı yok.

"EN KISA SÜREDE MECLİS'E GELECEK"

Başkanlık sistemiyle ilgili konu önümüzdeki günlerde bütün ayrıntılarıyla enine boyuna konuşulacak. AK Parti'nin tek başına başkanlık ve yeni anayasayı Meclis'ten geçirip milletin önüne getirme şansı yok. Sayımız itibariyle. Meclis'teki diğer partilerin MHP ve CHP'nin de bu dönüşüme destek vermesini bekliyoruz. Bu onuru her birlikte yaşayalım. CHP karışmazsa bu işe destek vermezse de biz bu hedefimizden vazgeçecek değiliz. Anayasa değişikliğini en kısa sürede Meclis'e getireceğiz. Meclis gerekli görüşmeleri yaptıktan sonra inşallah işi millete havale edecek. Millete havale edilen her sorun çözülür. Milletin görevi krizleri çözmek olmuştur. Bu değişimin de milletin onayından geçmesi gerekiyor. (Kaynak: NTV)

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 10:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER