Barzani, Kobani için ABD'den destek istedi

ABD Dışişleri Bakanı Kerrt ile Kobani’deki son gelişmelere ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi...

Barzani, Kobani için ABD'den destek istedi

Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlığı’nca yapılan yazılı açıklamada Başkan Mesut Barzani’nin Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi. Açıklamada görüşmede özellikle Suriye’nin Rojava bölgesine yönelik terör tehditleri, Kobani’deki IŞİD saldırıları ve Kobani’nin korunması için alınması gereken tedbirlerin konuşulduğu ifade edildi.

 Barzani ve Kerry arasında yapılan görüşmede ayrıca teröre karşı Amerika Birleşik Devletleri ve Kürdistan yönetimi arasında var olan işbirliğinin devam edeceğinin teyit edildiği kaydedildi.

PEŞMERGE BAKANLIĞI:KOBANİ’YE DUYARSIZ DEĞİLİZ

Bu arada Kürdistan Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı da Kobani ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamayı yapan bakanlık sözcüsü Cabbar Yawer, Kürdistan Bölge Başkanlığı ve Peşmerge Bakanlığı’nın Kobani halkına ve YPG’ye her türlü desteği sunmak için elinden gelen çabayı sarf ettiğini belirtti.

Başından beri Kobani için tüm imkanlarını seferber ettiklerini savunan Yawen, “Kobani için duyarsız değiliz. Elimizden gelen her türlü insani ve askeri yardımı sunduk. YPG ve Kobani Kanton Yönetimi bizden askeri güç gönderme talebinde bulundu. Ancak tüm Rojava halkı ve YPG bölgenin coğrafyasını iyi biliyor. Kuzey Kürdistan üzerinden olmazsa Rojava üzerinden Kobani’ye güç gönderebilmenin imkansız olduğunu herkes biliyor. IŞİD’e Kobani’de hava operasyonu düzenlenmesi için YPG güçleri ile irtibat halindeyiz. IŞİD’in Kobani’ye saldırılarının etkisini kırmak için Rojava sınırında bulunan bölgelerde peşmerge operasyon halindedir” dedi. (zete)

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 16:00
YORUM EKLE