Barış Grubu: Durum, çözüm süreci başlamadan öncekinden daha vahim

Davutoğlu, aydınlar ve STK temsilcileriyle buluştu

Barış Grubu: Durum, çözüm süreci başlamadan öncekinden daha vahim

Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan İHD Başkan Yardımcısı Bilici, “Yaşanan durumun çözüm süreci başlamadan önce yaşanan durumdan daha vahim olduğunu ve bunun sürdürülmesinin imkansız olduğunu ifade ettik” dedi.

Aydın ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan Barış Grubu heyeti, dün HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti.

Heyet üyelerinden İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici, Başbakan Davutoğlu ile 1 saat 45 dakika süren görüşme yaptıklarını, bölgedeki durumu Başbakan Davutoğlu’na anlattıklarını ve bunun sürdürülebilir bir durum olmadığını ifade ettiklerini söyledi.

Durumun kötüye gittiğini, operasyonların durdurulması, çatışmaların bitmesi ve yasakların kalkması gerektiğini söyledik” diyen Bilici, bu sorunu görüşmemenin gerekçesinin olamayacağını ve yeniden diyalog ve müzakere zeminine dönülmesi gerektiğini ifade ettiklerini belirtti.

‘CENAZELERİN DEFİN EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİK’

Çatışmalarda ölenlerden bazılarının cenazelerinin olay yerinden alınamadığını ve hastanede olan bazılarının da halen defnedilemediğini gündeme getirdiklerini belirten İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici, şöyle konuştu:

Bu cenazelerin alınması ve defin edilmesi gerektiğini söyledik. Yaşanan durumun çözüm süreci başlamadan önce yaşanan durumdan daha vahim olduğunu ve bunun sürdürülmesinin imkansız olduğunu ifade ettik.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da yaşananları kendi pencerelerinden anlattığını söyleyen Bilici, gerek görülmesi halinde yeniden görüşebileceklerini de söyledi.

KILIÇDAROĞLU GÖRÜŞMESİ

İHD Genel Başkan Yardımcısı Raci Bilici, heyetten bazı arkadaşlarının Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile de görüşeceğini belirterek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşmeyi de şöyle değerlendirdi:

CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yaşanan durum karşında daha aktif rol almasını istedik. CHP’nin durumunun AKP ve HDP’den farklı ve kamuoyunun CHP’den beklentileri olduğunu söyledik. CHP’nin sürece dahil olmasını ve süreçte daha aktif rol oynayarak taraflara öneriler sunmasını beklediğimizi ifade ettik. CHP Genel Başkanı da çözüm adresinin Meclis olduğunu ve sorunun Meclis zemininde çözülmesi için CHP olarak üzerilerine düşeni yapacaklarını söyledi. CHP lideri, çözüm olması durumunda gerektiğinde herkes ile görüşülmesi gerektiğini de söyledi.”

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 13:20

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER