Bakan'dan 3. Havalimanı itirafı: İnşaat sahası bataklık!

Ulaştırma ve Habercilik Bakanı Lütfü Elvan, inşaat sahasında incelemelerde bulundu

Bakan'dan 3. Havalimanı itirafı: İnşaat sahası bataklık!

Ulaştırma ve Habercilik Bakanı Lütfü Elvan, İstanbul’da 3’üncü havalimanı inşaatı sahasının bataklık olduğunu itiraf ederek, “Saha gerçekten bataklık olan bir saha. Yıllardır kömür ocakları işletmecileri tarafından kullanılmış. Biz buraya havalimanı yapmakla bu bölgeyi ıslah ediyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Habercilik Bakanı Lütfü Elvan, 3.’üncü havalimanı inşaatı sahasında incelemelerde bulundu. Havalimanı ihalesinin açık bir biçimde yapıldığını belirten Elvan, yap-işlet-devret kapsamında kamunun kasasına 22 milyar 152 milyon euro gireceğini söyledi.

Bakan Elvan, ihaleyi kazanan konsorsiyumun 10 milyar 247 milyon euro’luk bir yatırım yapacağını hatırlatarak, “Havalimanımız 6 adet bağımsız pistten oluşuyor. Tamamlandığında yılda 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak” dedi.
Bakan Elvan, havalimanı inşaatında 142 bin kişinin çalışacağını ifade etti.

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan şöyle konuştu: “Saha gerçekten bataklık olan bir saha. Yıllardır kömür ocakları işletmecileri tarafından kullanılmış. Biz buraya havalimanı yapmakla bu bölgeyi ıslah ediyoruz. Biz dünyanın en büyük havalimanını bu bataklığı ıslah ederek gerçekleştiriyoruz. Tüm milletimizin vatandaşlarımızın gurur duyacağı havalimanı olacaktır. Değişik kesimler havalimanına ilişkin eleştiriler yapıyor. 3. havalimanı dünyanın merkezi olacak. Vatandaşlarımız gurur duyacak.

Bu havalimanındaki yapım çalışmalarında şantiye dünyanın en büyük şantiyesi olacak. 30 bin işçi şantiyede çalışacak. Mevcut bataklık yapıyı direne eden sistem dünyada da kullanılmış. ABD’de San Fransisco, Avustralya Brisbane, Hong Kong ve Singapur’daki havaalanında bu tekniklerin kullanıldığını görüyoruz. Arkadaşlarımızın çalışmaları gayet iyi gidiyor. DHMİ olarak yakinen çalışmaları takip ediyoruz. Statik, mekanik, elektrik tasarımlar Türk mühendislerimiz tarafından gerçekleştirilecek.”

Bakan Elvan, ihaleyi üstlenen konsorsiyumun düşük kotta çalışma yaptıklarını hatırlatarak “Burada devletin bir zararı söz konusu değil. Sözleşmemizde yazılı. Eğer belirlenen yatırım tutarının altında bir yatırım yapıldıysa aradaki fark devlete iade edilecek” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2014, 12:42
YORUM EKLE