Bakan Soylu: 84 bin kamu personeli açığa alındı

Bakan Soylu, darbe girişiminin ardından açığa alınan kamu personellerine ilişkin açıklamalarda bulundu

Bakan Soylu: 84 bin kamu personeli açığa alındı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yürütülen soruşturmalarda 84 bin kamu personelinin açığa alındığını, 8 bin civarında personelin de memuriyetten çıkartıldığını belirtti.

Soylu, "FETÖ ile bir yakınlığının, irtibatının değerlendirilmediği kişiler, görevlerine iade edilecekler. Her açığa alınan ve kendi üzerinde böyle bir değerlendirme yapılan kişilerin kamu ile ilişkisi kesilecek değildir " dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'i makamında ziyaret eden Soylu, burada yaptığı konuşmada, ‘15 Temmuz'daki darbe girişiminden sonra kamu çalışanlarının da incelemeye alındığını bildirdi.

İnceleme ve soruşturmalar doğrultusunda açığa alınan kamu personeli ile ilgili bilgi veren Soylu, "Kamuda çalışan, çeşitli görevler yapan yaklaşık 84 bin kamu personeli açığa alındı bu soruşturmalar çerçevesinde. Kanun Hükmünde Kararname'nin ortaya koyduğu talimatlar, düzenlemeler doğrultusunda 8 bin civarında da memuriyetten çıkarma söz konusu. Buradaki usul açık." diye konuştu.

Soylu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uyarınca açığa alma işlemi yapıldığına dikkat çekerek, Fethullah Gülen yapılanması ile bağlantısı olduğu tespit edilen kamu personelinin devlet memuriyetinden de çıkarılacağını söyledi.

Bu konuda çok titiz bir çalışma yürütüldüğünü savunan Soylu, "Arkadaşlarımız hem titiz bir çalışma yapıyor, hem derinlemesine bir araştırma yapıyor, hem dinleyebildikleri kadar insanı dinliyor hem de kendini ifade etmek isteyen insanları da dinliyorlar." dedi.

Bakan Soylu, araştırmalar sonucu FETÖ ile ilişkisi olmayan çalışanların görevlerine iade edileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"FETÖ ile bir yakınlığının, irtibatının değerlendirilmediği kişiler, görevlerine iade edilecekler. Şu anda iade ettiklerimiz var zaten. Kendi bakanlığımızda iade ettiklerimiz var. Her açığa alınan ve kendi üzerinde böyle bir değerlendirme yapılan kişilerin kamu ile ilişkisi kesilecek değildir. Biz, bu ülkeye, bu devlete ihanet edenlerin peşindeyiz, peşinde olmaya da devam edeceğiz.

“Adaletten ayrılmayacağız ama milletimize olan sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Bu ülkenin özgürlüğüne kast etmeye çalışanlarla iş birliği yapanları, kamuda bunların bayraklarını sallayanları bizden kimse kamuda bırakmasını beklemesin. Bunlarla irtibatı olmayanların da ayrılması da bizim hem vicdan hem devlet sorumluluğumuz hem de millet sorumluluğumuz anlayışındadır. Burada çok netiz. Gece sabahlara kadar süren çalışmalarımız oluyor."

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER