Bakan Çavuşoğlu'na İsviçre'den izin çıktı

Çavuşoğlu, Hamburg Konsolosluğu'nun balkonundan taraftarlarına seslenmişti

Bakan Çavuşoğlu'na İsviçre'den izin çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Pazar günü Zürih'te yapmayı planladığı konuşmaya, İsviçre hükümeti yeşil ışık yaktı.

Federal hükümet, "ziyaretin iptali için bir güvenlik gerekçesi bulunmuyor" şeklinde açıklama yaptı.

Çavuşoğlu'nun Zürih'te konuşmayı planladığı Hilton Oteli, organizatörlerin misafirler ve ziyaretçilerin güvenliğini sağlama garantisi veremediği gerekçesiyle rezervasyonu iptal ettiğini açıklamıştı.
Zürih'teki yetkililer de ziyaretin iptali için federal hükümete başvuru da bulunmuştu.

BBC Tüğrkçe'de yer alan habere göre, İsviçre hükümeti adına yapılan açıklamada, Çavuşoğlu'nun Zürih ziyaretinin ekstra bir güvenlik tehdidi oluşturmadığı ifade edilerek, "Federal hükümet yetkilileri güvenlikten sorumludur" denildi.
Çavuşoğlu'nun Almanya'da yapması planlanan etkinlikler de iptal edilmiş ve Dışişleri Bakanı taraftarlarına Hamburg Konsolosluğu'nun balkonundan seslenmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk hükümetinden bazı bakanların Almanya'daki referandum çalışmalarının yerel yetkililer tarafından yasaklanması üzerine "Ey Almanya, sizin demokrasiyle yakından uzaktan alakanız yok. Sizin şu andaki uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil" demişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de "önemli bir partnerleri olan Türkiye'nin Almanya yönetimini Nazilere benzetmesinin üzücü olduğunu söyledi ve "Bu benzetmeler Almanya'da Nazi döneminde yaşananları önemsiz gösteriyor. Türkiye'nin Nazi benzetmeleri durmak zorunda." diye konuşmuştu.

"ESKİ BÜYÜKELÇİ İSVİÇRE'YE SIĞINMA BAŞVURUS YAPTI" İDDİASI

İsviçre, eski Büyükelçi Vekili Volkan Karagöz'ün ailesi ile birlikte sığınma başvurusu yaptığı iddiasıyla da gündemde.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı bir dönem Bern Büyükelçiliği'ndeki ikinci isim olan Volkan Karagöz ve ailesi de dahil, diplomatik pasaport sahibi bazı Türk vatandaşlarının iltica talep ettiği haberleri hakkında yorum yapmayı reddetti.

İltica başvurularını değerlendiren Göç Sekreterliği'nde yapılan açıklamada, tek tek başvurular hakkında açıklama yapılmadığını belirtirken, parlamentoda sorulan bir soruya hükümetin verdiği yanıta dikkat çekti.

Söz konusu yanıtta, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana aralarında diplomatik pasaport sahiplerinin de bulunduğu 408 Türk vatandaşının iltica başvurusunda bulunduğu söylenmişti.
İsviçre'nin verilerine göre, 8,3 milyon nüfuslu ülkede 68 bin Türk vatandaşı yaşıyor. Türk Büyükelçiliği'nin internet sitesine göreyse bu sayı 130 bin civarında.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 14:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER