AYM BDP'li diğer üç vekil için de kararını verdi

Anayasa Mahkemesi, vekillerin 'tutukluluklarının makul süreyi aştığı ve seçilme haklarının ihlali'ne ilişkin yaptıkları başvuruyu haklı buldu...

AYM BDP'li diğer üç vekil için de kararını verdi

Anayasa Mahkemesi, İbrahim Ayhan ve Gülser Yıldırım'dan sonra BDP'li diğer üç milletvekilinin haklarının da ihlal edildiğine karar verdi.

Anayasa Mahkemesi, KCK davasından tutuklu BDP milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız ile bağımsız Van vekili Kemal Aktaş'ın başvurusunu değerlendirdi. AYM, kararında "Tutukluluğun makul süreyi aştığı" iddiasıyla ilgili olarak Anayasa'nın 67. maddesinin birinci fıkrasıyla bağlantılı olarak 19. maddesinin 7'nci fıkrasının ihlal edildiği ve "Seçilme hakkının ihlal" edildiği iddiasıyla ilgili olarak Anayasa'nın 19. maddesinin 7'nci fıkrasıyla bağlantılı olarak 67. maddesinin 1'inci fıkrasının ihlal edildiğine karar verdi.

20 Aralık günü Diyarbakır 5 ve 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemeleri, tutuklu milletvekilleri Selma Irmak (Şırnak), Faysal Sarıyıldız (Şırnak) ve Kemal Aktaş'ın (Van) tahliye istemlerini reddemişti.  Her üç milletvekili de Nisan 2009'dan bu yana cezaevindeler.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2014, 12:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER