Ayhan Bilgen: Sandıktaki hesaplaşmayı başka yöntemlerle yapanları bu halk cezalandırır

Bilgen, HDP’nin Kars’ta iddialı olduğunu ifade ederek, gözaltı ve tutuklamaları kınadı

Ayhan Bilgen: Sandıktaki hesaplaşmayı başka yöntemlerle yapanları bu halk cezalandırır

HDP Grup Başkanvekili Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, yerel seçim ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP yönetici ve çalışanlarına yönelik gözaltı ve tutuklamalara tepki gösteren Bilgen, HDP’nin Kars’ta ikinci parti olduğunu ifade ederek baskıların HDP’nin önünü kesemeyeceğini söyledi.

HDP Kars İl Başkanlığı’nda açıklama yapan Bilgen, “Gözaltı ve tutuklamaların demokratik siyasete bir baskı olduğunu,  HDP’ye yönelik ilgiyi kırmak için atılmak istenen adımlar olduğunu düşünüyoruz. Bu girişimlerin bu arayışların ve bu çabaların HDP’yi küçültmeyeceğini tam tersine daha büyük bir sahiplenme ve mücadele azmini kamçılayacağını biliyoruz. Bütün Kağızman’ı ve Kars’ı cezaevine dolduramayacaklarına göre bu mücadele sürdürülecektir. Sandıktaki hesaplaşmayı başka yöntemlerle yapanları bu halk cezalandırır. Bunun faturasını biz değil kendileri ödemek zorunda kalırlar” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, açıklaması şu şekilde:

“Kars’ın belediyesine talip olanların önce Kars’a neyi reva gördükleriyle yüzleşmesi gerekiyor. Dün açıklanan bir televizyon kanalının habercilik dalında aldığı ödülün haber kaynağı Kars’tır. Kars’ta yapılan “Hastane var doktor yok – Taşımalı sağlık sistemi” başlıklı haberle bir muhabir ödül alıyor. Bu aslında bu şehir açısından utanç verici bir durumdur. Aslında haberciler, muhabirler açısından tebrik edilecek bir durumdur, bunu ortaya çıkarttıkları, bunu paylaştıkları, bunu bütün dünyaya duyurdukları için ama Kars’ı bu şekilde dünyaya duyurmakta aslında bu ülkeyi yönetenler açısından bir ayıptır. Yani sağlık hizmetlerinin hangi standartlarda verilmesi gerektiğine dair çok net bir tablo varken bunu Karslılara çok görmek ve Karslıları bir biçimde ya Erzurum’a mahkum etmek ya ameliyat yapılamayan hastanelere mahkum etmek yada kayıp röntgen cihazları, x-ray cihazlarıyla aslında halkın sağlığıyla oynamak bir sorumsuzluktur.

Eğitimden Kars’a düşen pay ortada, sağlıktan düşen pay ortada, Kars’ın ulaştırma hizmetlerinden aldığı pay ortadayken gelip belediyeye talip olmak aslında Karslıya sağlıkta, eğitimde neyi reva görüyorlarsa belediyecilikte de onu reva göreceklerinin ilanıdır.

Önce genel hizmetlerden Kars’ın payına neden bu kadar az düştüğünün hesabını versinler Karslılara sonra dönsünler ‘biz belediyeyi alırsak daha iyi hizmet vereceğiz’ iddiasıyla ortaya çıksınlar. Bu mesele şahıslar meselesi değildir. Önce zihniyet meselesidir, kamu kaynaklarını adil paylaşma meselesidir.

‘KARS’TA SEÇİM AKP VE HDP ARASINDA GEÇECEKTİR’

Kars’ta iki büyük partiden birisidir HDP, AKP ile bizim aramızda şehir merkezindeki oy farkı 500 civarındadır. Dolayısıyla seçim doğal olarak iki parti arasında geçecektir. Bu seçimde eğer değişimden yana isek, değişimden yana olan herkes HDP’den yana olacak, HDP’ye destek olacak ve HDP’nin belediyecilik anlayışının nasıl bir hizmet, nasıl bir adalet, nasıl bir yolsuzlukla mücadele anlamına da geldiğini herkes görecektir. Biz aday başvuru takvimimiz henüz daha devam ettiği için kişiler üzerinden herhangi bir tartışma asla yapmıyoruz, isteyen herkes gelip partimizden aday olabilir. Bu partinin ilkeleri doğrultusunda mücadele etmek, hizmet etmek isteyen herkese kapımız sonuna kadar açıktır.”

Demokrat Haber/Kars

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 09:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER