Avrupa Konseyi'nden Cizre çağrısı: Bağımsız gözlemcilere izin verin

Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye "Cizre'ye bağımsız gözlemcilerin girmesine izin verin" çağrısı geldi

Avrupa Konseyi'nden Cizre çağrısı: Bağımsız gözlemcilere izin verin

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, sokağa çıkma yasağının 8.güne girdiği ve sivillerin hayatını kaybettiği Cizre’ye bağımsız gözlemcilerin girişine hemen izin verilmesini istedi.

Radikal’de yer alan habere göre, Cizre’de 4 Eylül Wde süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini hatırlatan Nils Muiznieks, ilçede sağlık gibi temel hizmetlerin verilemediği, iletişimin ciddi şekilde engellendiği, ilçenin giriş çıkışlara kapatıldığı yönündeki haberler olduğunu belirterek bundan daha rahatsız edici olanın ise güvenlik güçlerinin sivillere karşı orantısız dair ciddi iddialar olduğunu söyledi.

Türkiyeli yetkililerin, özellikle zor ve şiddet içeren ortamda teröre karşı operasyon yapma hakkını sorgulamadığını ifade eden İnsan Hakları Komiseri, fakat bu operasyonların orantılı ve yasal olması için yetkililer ve mahkemeler tarafından dikkatle incelenmesi gerektiğini ifade etti.

Cizre’deki mevcut durumun ise çok büyük bir nüfusun insan haklarına karşı olağanüstü bir müdahale olduğunu belirtti ve bilgi edinmede uygulanan karartmanın da derin endişe kaynağı olduğunu kaydetti.

Yetkililerin şu ana kadar paylaştığı bilginin tatmin edici olmadığını ifade eden Nils Muiznieks, Cizre’ye insan hakları kuruluşları temsilcileri başta olmak üzere bağımsız gözlemcilerin girişine derhal müsaade edilmesini istedi.

İnsan hakları ihlalleri ile ilgili söylentilerin ancak bu şekilde giderilebileceğini belirten Muiznieks, Cizre’deki kriz durumunun da hızlıca sonlandırılmasını umut ettiğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2015, 14:41

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kurdi
Kurdi - 5 yıl Önce

Siz degilmisiniz buralari karistiran.multecilerede sahip cikmadiniz.Allah in vaadi elbet gerceklesecek zafer islamin olacak.

alper
alper - 5 yıl Önce

fitnevefesada körükle gitmek istiyorlar

dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

kürdistana hürriyet türkiyaya demokrasi ve avrupa birligi azaligi

SIRADAKİ HABER