Arınç: Grup kararı alınacağını zannetmiyorum

Arınç, dokunulmazlık oylamasında, 'herkes şahsi oyunu gösterecektir' dedi...

Arınç: Grup kararı alınacağını zannetmiyorum

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tarihi Tahtakale Kapısı'nın açılış töreninin ardından gazetecilerin ülke gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.

Arınç, 9 BDP'li milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda AKP'nin izleyeceği yola ilişkin açıklamalarda bulundu.

Arınç, "Her milletvekili işin bir yargı boyutunu bir de siyasi boyutunu düşünerek mutlaka en doğru kararı verecektir. Bu konuda bir grup kararı alınacağını da zannetmiyorum" dedi.

ENSARİOĞLU'NUN DOKUNULMAZLIĞA KARŞI OLUŞUNU YORUMLADI

Galip Ensari oğlunun dokunulmazlıklarla ilgili söylediği, "BDP'li ve bağımsız 10 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezleke meclise gelirse benim rengim belli," açıklamasını da içine ala bir açıklama yapan Arınç, "dokunulmazlıklar konusunda son günlerde herkesin fikrini ifade ettiğini,"söyledi.

Galip Ensarioğlu'nun da kendi şahsi fikrini söylediğini belirten Arınç, '60 AKP'linin hayır oyu vereceği' söylentilerini ise, "Ama içeride 'şu kadar kişi bu kadar kişi' bunlar tahmine dayalı, spekülatif konuşmalardır. Bir insan ağzından konuşursa fikrini öğrenebiliriz. Dolayısıyla Ensarioğlu kendi şahsi fikrini söylemiştir. Buna da saygı duymak gerekir," dedi.

BELLİ PROSEDÜRLER VAR

Arınç konuşmasına şöyle devam etti:

"Dokunulmazlıkların kaldırılması noktasında bir prosedür var. Bu prosedür yine mecliste cereyan ediyor. Bir Anayasa Adalet Karma Komisyonu var, hazırlık komisyonu var, bunun belli bir süreci var. Sonra karma komisyonun alacağı karar var, meclise yapılacak itiraz var, meclisteki oylama var. Her milletvekili işin bir yargı boyutunu bir de siyasi boyutunu düşünerek mutlaka en doğru kararı verecektir."

GRUP KARARI ALINACAĞINI ZANNETMİYORUM

"Bu konuda bir grup kararı alınacağını da zannetmiyorum. Milletvekillerimiz kendi düşünceleriyle oylarını göstereceklerdir ve sonucu da hep beraber göreceğiz.

"Sayın Ensarioğlu'nun kendi şahsi fikrini söylemesinin, bir endişe doğurmasını, 'AK Parti içerisinde farklı düşünceler var, şu kadar bu tarafta, bu kadar bu tarafta' diye dedikoduya konu olmasını şahsen doğru bulmam. Her milletvekilimiz hem vicdani kanaati, hem de dokunulmazlığın kalkmasının sonuçlarını en iyi şekilde düşünür ve ona göre kararını verir. Emin olun başka siyasi partilerde de farklı düşünenler mutlaka olacaktır. Ama sonucu hep beraber göreceğiz." (cnn)

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2012, 11:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER