Arınç: Damadım olduğu için değil, hukukun gereği bırakıldı

Arınç, 'FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan damadının tahliye edilmesinin ardından açıklama yaptı

Arınç: Damadım olduğu için değil, hukukun gereği bırakıldı

TBMM eski Başkanı ve Başbakan eski Yardımcısı Bülent Arınç, 'FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan damadı Ekrem Yeter'in adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılmasına ilişkin "Damadım olduğu için değil, hukukun gereği olarak serbest bırakılmıştır. Ben ve ailem, FETÖ ya da başka bir terör örgütüyle kavgada, ülkemiz için en ön safta yer almaya her zaman hazır olduk, yine hazırız" dedi.

Yazılı açıklama yapan Arınç damadı Ekrem Yeter'in, 17-25 Aralık'tan sonra 'FETÖ' ile irtibatını kestiğini belirterek şunları kaydetti:

"Ekrem Yeter'in, 17-25 Aralık öncesi cemaatle, binlerce insan gibi sempati düzeyinde yakınlığı olduğu sır değildir. Uzmanlık alanında ülkemize, milletimize ve İslam ülkelerine yardım etmek için yaptığı gönüllü sosyal faaliyetlerinin bir kısmı, adı geçen cemaatin yasal, legal sivil toplum kuruluşlarıyla kesişmiştir. Ancak 17-25 Aralık yargı darbesinden sonra Ekrem Yeter, 'FETÖ' ile ülkesini seven tüm insanlar gibi irtibatını kesmiş, hiçbir faaliyetlerine de katılmamıştır."

'DAMADIM OLDUĞU İÇİN İLTİMAS YAPILSAYDI, MESLEĞİNDEN İHRAÇ EDİLMEZ VE TUTUKLANMAZDI'

Damadının hukukun gereği olarak serbest bırakıldığını söyleyen Arınç, "Ben, Bülent Arınç olarak; damadım, kızım ya da oğlum fark etmez, 'FETÖ' ile kriminal ilişkiye girmiş her ferdin, gözünün yaşına bakılmaksızın yargılanmasını ve ceza almasını savunuyorum. Ancak şundan da eminim ki Ekrem Yeter asla 'FETÖ' üyesi olmamış, devletinin ve vatanının yanında yer almıştır. Ekrem Yeter, damadım olduğu için değil, hukukun gereği olarak serbest bırakılmıştır. Damadım olduğu için iltimas yapılsaydı, KHK ile mesleğinden ihraç edilmez ve tutuklanmazdı" dedi.

'BEN VE AİLEM, FETÖ İLE KAVGADA EN ÖN SAFTA YER ALMAYA HER ZAMAN HAZIR OLDUK'

Bülent Arınç, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bir hukuk ve siyaset adamı olarak tüm yargılamaların adil olmasını, suçlu ile suçsuzun birbirinden en kısa zamanda ayrılmasını her zaman savundum, yine savunuyorum. Bu yüzden yargı sistemimizin bir an önce herkesin hakkını teslim edecek şekilde hızlı, adil, tarafsız yargılamalar yapmasını temenni ediyorum. 'FETÖ', ailelerimizi, çocuklarımızı perişan etmiş, ülkemizin dirliğini ve birliğini bozmaya çalışmıştır. Bu, milletimizin başına gelen en büyük felaketlerden biridir. Bu felaketi, bu kaosu, bu zulmü ortadan kaldırmak için bizim dayanışmaya, yardımlaşmaya ihtiyacımız var. Bölünerek, ayrışarak, kavga ederek, bu melun örgütle baş edemeyiz. Ben ve ailem, 'FETÖ' ya da başka bir terör örgütüyle kavgada, ülkemiz için en ön safta yer almaya her zaman hazır olduk, yine hazırız."
 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2017, 12:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER