Arınç: 'Che Guevara'dan korkarım'

Bülent Arınç espri yaptı…

Arınç: 'Che Guevara'dan korkarım'

Uğur USLUBAŞ / BURSA (AHT)

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa'da İmam hatip Mezunları Derneği mensupları ile yaptığı kahvaltının ardından Yeşil Türbe ve Yeşil Cami'yi gezdi. Cami çıkışı bir çay bahçesinde oturup vatandaşlarla sohbet eden Arınç, ardından çevredeki antikacı, sanat galerisi ve turistik eşya satılan dükkanları ziyaret edip esnafa hatır sordu, ''hayırlı işler'' dileğinde bulundu.

DUVARDAKİ FOTOYU CHE ZANNETTİ
Bu arada Bakan Arınç, bir sanat galerisine dışardan bakarken, içeride duvarda asılı bir fotoğraftaki kişiyi, Arjantinli devrimci Ernesto Che Guevara sandı. "Ben Che Guevara'dan çok korkarım, girmem oraya" diyerek espri yapan Arınç, girdiği galeride çalışan kadına, "Siz mi yapıyorsunuz bu eserleri?" diye sordu. Görevli kadın ise, eserlerin galerinin sahibi sanatçı tarafından yapıldığını söyledi. Bunun üzerine Arınç, "Kendisi nerede, tanışalım" dedi. Görevli ise, sanatçının burada olmadığını ama duvarda fotoğrafı bulunduğunu belirterek, Arınç'a Che Guevara sandığı galeri sahibi ressam Metin Karanisoğlu'nun fotoğrafını gösterdi.

"ÇAY ISMARLAYIP, KAFASINDAKİ BAZI DÜŞÜNCELERİ YIKMAK İSTERDİM"
Öte yandan, Arınç'ın galerisini ziyaret ettiğini öğrenip, ziyaret sırasında işyerinde olmadığına üzülen ve Arınç'ın ilk anda Che Guevara sandığı Mena Galeri sahibi Ressam Metin Karanisoğlu, "İşyerimde değildim, çok üzüldüm. Che Guevara dünyada örnek alınan, kendisi de Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek alan bir kişidir. Ben işyerimde olsaydım, sohbet çok daha renkli olurdu. Çay ısmarlayıp, kafasındaki bazı düşünceleri yıkmak isterdim" dedi. Karanisoğlu'nun 46'sı yurt dışında 96 kişisel resim sergisi bulunurken, eserlerinin büyük bölümü çevrecilik temalarından oluşuyor. Karanisoğlu'nun 13 çevre ödülü bulunuyor.

HABERTÜRK

YORUM EKLE