Arınç: BDP'liler yüz kez yargılanmayı hak ediyor

Arınç, BDP'li vekillerin dokunulmazlığının kaldırılması konusuna ilişkin açıklama yaptı...

Arınç: BDP'liler yüz kez yargılanmayı hak ediyor

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Rixos Ankara Oteli'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Arınç, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile 9 BDP'li milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresiyle ilgili soru üzerine "Fezlekeler gelmiş olması halinde, Meclis dokunulmazlıkların kaldırılmasına karar verir mi, vermez mi konusu bundan 3-5 ay önce de tartışıldı. O dönemde de görüşlerimi açıkladım," dedi ve sözlerine şu ifadeleri ekledi:

ARINÇ: BDP'LİLER 'TAAMMÜDEN SUÇ İŞLİYORLAR'

"BDP'li milletvekillerinin bir kısmı, TCK'daki tabirle 'taammüden suç' işliyorlar. Yani bilerek ve isteyerek, soğukkanlılıkla kanunlarda suç sayılan eylemleri yapıyorlar. Dolayısıyla, yargılanmayı da yüz defa hak ediyorlar. Eğer sivil bir şahıs bu suçları işlemiş olsaydı, savcılar harekete geçer, iddianame tanzim eder, kendilerini mahkeme önüne çıkarırlardı. Ancak bu kişiler milletvekili olunca farklı bir prosedür var. Dokunulmazlığının kalkması halinde ancak yargılanabiliyorlar."  

'KONUYA İKİ AÇIDAN BAKIYORUM'

Konuya iki açıdan baktığını ifade eden Arınç, bunlardan ilkinin "bilerek ve isteyerek bu suçu işlediklerine göre, bunun karşılığının yargıda yerine getirilmesi, yani yargılanmalı ve suçların karşılığı olan ceza varsa almalı, yoksa beraat etmelidir," olduğunu belirtti.

"Ancak bu kişiler siyasetçi ve Meclisin yapacağı iş Anayasa Komisyonu'ndan başlayarak siyasi bir işlem," diye de belirten Arınç, "Yani dokunulmazlığın kaldırılması halinde sonucu siyasi olan bir karar verilmiş olacak," diye de belirtti.

'SONUÇLARIN SİYASİ AÇIDAN DA HESAPLANMASI LAZIM'

Arınç açıklamasına şöyle devam etti:

"Siyaseten dokunulmazlıklarının kalkması doğru mu olur yanlış mı olur, faydalı mı olur zararlı mı olur, iyi mi olur kötü mü olur...Sonuçlarının siyasi açıdan da hesaplanarak bu kararın verilmesi lazım. Umuyorum ki Karma Komisyon, dokunulmazlıklarının kalkması yönünde bir karar alırsa, tüm siyasi partiler siyasi sonuçlarını da hesaplayarak bu konuda oylarını kullanırlar.

Dolayısıyla meseleyi her gün gündemde tutmanın, her gün bu konu üzerinde kamuoyunu üzmenin ve yormanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Her milletvekilimizin bu konudaki kararını verirken, olayın siyasi sonuçlarının Türkiye için ne getirip götüreceğini de ayrıca hesaplayacağını ve ona göre karar vereceğini düşünüyorum."

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2012, 14:54

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER