Arınç, Başkanlık sistemi için tarih verdi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Rudaw'a konuştu...

Arınç, Başkanlık sistemi için tarih verdi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Türkiye’de bugüne kadar parlamenter sistemin yarım yamalak uygulandığını savunurken, “Halkın yüzde 52sinin oyu ile gelmiş bir Cumhurbaşkanı adeta yarı başkanlık sistemine doğrudan geçmiş gibidir” dedi. Arınç, 2015 seçimlerinden sonra anayasa değişikliğine giderek başkanlık sistemine geçmeyi düşündüklerini söyledi.

Irak Kürdistanı'nda yayın yapan Rudaw TV’ye konuşan Arınç, Irak'taki parlamenter krize ilişkin değerlendirmelerinin yanı sıra, Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimine dair de açıklamalar yaptı.

Türkiye’de halk oylaması ile ilk kez cumhurbaşkanlığı seçimi yapıldığını ifade eden Arınç, bugüne kadar parlamenter sistemin yarım yamalak uygulandığını söylerken, “Halkın yüzde 52sinin oyu ile gelmiş bir Cumhurbaşkanı adeta yarı başkanlık sistemine doğrudan geçmiş gibidir” dedi. Hükümet’in 2015 seçimlerinden sonra anayasayı değiştirerek, başkanlık sistemine geçeceğini söyleyen Bülent Arınç, “Bu anayasada başkanlık sistemlerinden herhangi birisini, Türkiye için daha iyi yönetilebilir bir sistem olarak düşündüğümüz için, düşüneceğiz” diye konuştu.

Bülent Arınç, yeni Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül arasında parti başkanlığından dolayı gerginlik olduğuna yönelik iddiaların asılsız olduğunu savundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2014, 00:49
YORUM EKLE