AP Yeşiller Eş Başkanı: Türkiye'nin AB hamlesi inandırıcı değil

Philippe Lambert, Türkiye'nin AB reformlarını somut olarak uygulamaya başlaması gerektiğini belirtti

AP Yeşiller Eş Başkanı: Türkiye'nin AB hamlesi inandırıcı değil

Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu Eş Başkanı Philippe Lambert, Türkiye'nin yeni AB'ye dönüş girişiminin "inandırıcı olmadığını" söyledi. "Türkiye, birden bire AB'ye yaklaşmak istediğini açıklıyor ancak ters yönde ilerliyor" diyen Belçikalı parlamenter, Ankara'nın önce "tek adam yönetiminden vazgeçmesi" ve AB reformlarını somut olarak uygulamaya başlaması gerektiğini belirtti.

Euronews'e konuşan Lambert'in Türkiye'nin yeni AB hamlesine ilişkin açıklamaları şöyle:

"Türkiye, tüm dünya ile düşman oluyor. Ciddi bir sorun var. Türkiye diktatörlüğe doğru ilerliyor. Bütün kuvvetler tek merkezden yönetilerek tek adam yönetimine (gidiş) söz konusu. Türkiye, yıllardır Avrupa Birliği değerlerine sırtını dönmüş durumda. Kuvvetler ayrılığı, siyasi çoğulculuk, basında çok seslilik, bunların hiçbiri yok. Bu açıklamalar inandırıcı değil. Çok fazla ileri gidildi. Bu yüzden bundan böyle sadece gördüklerime inanırım.

Erdoğan'ın siyasi muhaliflere ve basına nasıl davrandığına bakılmalı. Şu ana kadar demokrasiye dönüş konusunda hiçbir belirti göremedik. Tek adam politikasından vazgeçilmeli. Bütün kuvvetler bir tek kişinin elinde bulundurulmamalı. Bu yüzden bu durum inandırıcı değil. Türkiye birden bire Avrupa Birliği'ne yaklaşmak istediğini belirtiyor ancak ters yönde ilerliyor. Bu hiç inandırıcı değil.

Avrupa Birliği ülkeleri Mart 2016 yılında Türkiye ile sığınmacı anlaşmasını imzalayarak kendi kendilerini zor durumda bıraktılar. Türkiye'ye bağımlı hale geldiler. Avrupa Birliği ülkeleri mültecilerin Avrupa Birliği topraklarına ayak basmasından endişe ediyor. Bu yüzden Türkiye'ye bağımlı olduklarını biliyorlar. Almanya Başbakanı Angela Merkel Türkiye ile yapılan sığınmacı anlaşmasının işlemesi için büyük çaba sarfediyor."

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER