Altıok'un 'Hiç mi vicdanınıza dokunmuyor?' sorusu TBMM Başkanlığı'ndan geri döndü

CHP Milletvekili Altıok, Yıldırım'a Gülmen ve Özakça'yı sormuştu

Altıok'un 'Hiç mi vicdanınıza dokunmuyor?' sorusu TBMM Başkanlığı'ndan geri döndü

CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok'un, KHK ile ihraç edilen ve açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile ilgili Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması için verdiği tek soruluk önerge iade edildi. TBMM Başkanlığı iade yazısında gerekçe olarak ilgili önergenin kişisel görüş, özel hayat ve yorum içerdiğini öne sürdü.

Zeynep Altıok, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle verdiği önergede tek bir soru sormuş ve “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça gözlerimizin önünde eriyip giderken sessiz kalmak, bir adım atmamak, görmezden ve duymazdan gelmek hiç mi vicdanınıza dokunmuyor?” demişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Zeynep Altıok şunları söyledi:

“İnsan hakları ve insan haklarını savunmak kişisel görüş ya da özel hayat değildir. Hele yorum hiç değildir. Ancak hem Meclis Başkanının hem de İktidarın insan hakları ve insanlık suçları ile ilgili düşüncelerini gayet iyi bilmekteyiz. Sivas Katliamı sanıkları ile ilgili verdiğimiz önerge ve bilgi edinme başvurularına 1 yıldır yanıt vermiyorlar.

Konunun çok acil olduğu, hayati olduğu, günler bir yana her geçen saat eriyen iki genç ile ilgili verdiğimiz önergeyi de tam 26 gün sonra reddederek kulaklarını tıkayacaklarını, görmezden geleceklerini ve cevaplamayacaklarını ilan ettiler. 

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça bütün dünyanın gözleri önünde her geçen gün eriyor. Açlık grevinde olan bu insanların durumunun Başbakanın vicdanına dokunup dokunmadığını sormanın neresi kişisel görüş ya da yorum? Madem Meclis başkanlığı Başbakana soru sormamıza izin vermiyor ben de buradan Başbakana bir daha soruyorum; ’90 gündür açlık grevinde olan ve her geçen gün ölüme yaklaşan bu iki genç insanın bu durumu vicdanınıza dokunuyor mu dokunmuyor mu? ”

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 12:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER