Altan Tan'dan muhalefete çağrı: Bırakalım AKP tek başına seçime girsin

HDP'li Tan, 'AKP tek başına çalsın, tek başına söylesin, tek başına oynasın' dedi

Altan Tan'dan muhalefete çağrı: Bırakalım AKP tek başına seçime girsin

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, seçim barajı tartışmalarına ilişkin konuştu. TBMM'de düzenlediği basın toplantısında konuşan Tan, "Bırakalım hiç birimiz seçime girmeyelim, seçimleri boykot edelim buyursun AKP tek başına çalsın, tek başına söylesin tek başına oynasın," dedi; Bülent Arınç'ın seçim barajı ile ilgili açıklamalarını eleştirdi.

Altan Tan'ın açıklamaları özetle şöyle:

MUHALEFETE 'SEÇİME GİRMEYELİM' ÇAĞRISI

Tan, muhalefete seslenerek, boykot çağrısı yaptı, şunları söyledi:

"Esas çağrım şu. Bugün AKP’nin otoriter, totoriter tek parti iktidarı yönünde gittiğini herkes söylüyor. Kim söylüyor, CHP,MHP,HDP ve parlamentoda temsil edilmeyen diğer siyasi partiler söylüyor. Peki madem bunu hepimiz birlikte söylüyorsak biz bu antidemokratik yarışa neden giriyoruz. Bırakalım hiç birimiz seçime girmeyelim, seçimleri boykot edelim buyursun AKP tek başına çalsın, tek başına söylesin, tek başına oynasın. Parlamentoyu da kendi kursun. Ne yaparsa yapsın. Peki yapabilecek mi böyle olursa hayır. Bu iş o kadarda ucuz değil. Ben bugün parlamentoda bulunan kendi siyasi partimde dahil 3 siyasi partiyi ve parlamento dışında bulunan bütün siyasi partileri böyle bir tavır almaya çağırıyorum. Eğer demokrasinin kuraları işlemeyecekse bu iş böyle tiyatroya dönecekse, tek parti iktidarına gidecekse o zaman halkı kandırmayalım ve seçimleri alet etmeyelim bu tiyatroya. Bırakalım tek başına girsin seçime. 550 milletvekili alsın eğer oturabiliyorsa bu parlamentoda buyursun otursun."

ARINÇ'IN AÇIKLAMALARINA ELEŞTİRİ

Altan Tan, Bülent Arınç'ın seçim barajı ile ilgili açıklamaları da eleştirdi. "HDP yüzde 6'yı geçemez" diyen Arınç'a şöyle seslendi:

"3 dönemi bitiyor. Yanılmıyorsam 5 dönemdir parlamentoda. 40 yıldan fazladır siyasetin içinde. Emeklilik günlerinin geldiği bu günlerde bu tür polemiklere girmek yerine bir ağabey olarak bu iş antidemokratiktir. Seçim kanunu ve baraj meselesini halledelim diyeceğine bir siyasi partiye yeni kaydolmuş 18 yaşındaki genç gibi polemiğe giriyor. Ben bunu yakıştıramadım. Oyu yüzde 6’dır 5’dir 4’dür. Sayın Arınç bunlar sizin söylemeniz gereken şeyler değil."

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2015, 19:04
YORUM EKLE