Altan Tan: Ya barış ya da kıyamete kadar savaş

Tan, Türkiye ve Ortadoğu'da iki seçenek olduğuna dikkati çekti...

Altan Tan: Ya barış ya da kıyamete kadar savaş

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, iç ve dış siyasi gelişmelere değindi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın BDP 'ye ilişkin sözlerinin ayrışmayı ve çatışmayı körüklediğini belirterek Tan, Kürtlerin büyük çoğunluğunun birlikte yaşamaktan yana olduğunu belirtti.

Tan, "Ama korkarım ki çatışmaya, ayrışmaya dayalı bir Kürdistan oluşacaksa, bunu Sayın Başbakan ve İçişleri Bakanı yapacaktır" dedi.

"YA BARIŞ İÇİNDE BİR ORTADOĞU KURACAPIZ YA DA KIYAMETE KADAR SAVAŞACAĞIZ"

Türkiye ve Ortadoğu'da şu an iki seçeneğin olduğunu ifade eden Tan, şöyle devam etti: "Ya Ortadoğu'da bütün mezhepler, dinler, etnik gruplar birlikte bir yaşam kuracağız, barış içinde bir Ortadoğu kuracağız, ya da kıyamete kadar savaşacağız. Sayın Başbakan artık bir barış projesinin mimarı olamayacağını ilan etmiştir."

"BUGÜN KERKÜK'E GİDEMEYEN BİR ENERJİ BAKANI VAR"

Gelinen son aşamada, Türkiye'nin komşularıyla ve pek çok ülkeyle ciddi problemler yaşadığını belirten Tan, "Uçtu uçtu kim uçtu? Enerji Bakanı Taner Yıldız uçtu. Erbil'e uçtu, Kayseri'ye düştü. Bugün Erbil'e gidemeyen bir Enerji Bakanı var. Kerkük'e gittiği için, Kürtlerin yardımıyla tutuklanmaktan kurtulan bir Dışişleri Bakanı var. Bu hükümetin, bu Sayın Başbakan'ın son kullanma tarihi bitmiştir. Enerji Bakanın Erbil'e gidemiyor, kim seni takar, kim korkar senden" şeklinde konuştu.

"ŞERİAT DİVANI KURULSUN"

Başbakan'a alimleri çağırıp bir "Şeriat Divanı" kurulması önerisinde bulunan Tan, "İslam hukukuna göre Kürtlerin hakkı hukuku nedir, Şeriat Divanı kurup tartışalım. Hodri meydan, var mı yüreğin?" diye sordu.

Başbakan Erdoğan'ın 'Suriye'de Kuzey Irak tipi bir yapılanmaya izin vermeyeceğini' söylediğini ifade eden Altan Tan, "Elinden geleni yap. Irak'ta ne yaptın ki. Barzani'den ihale almak için yalvarmaktasınız. E hadi yap bakalım; Hakkari, Mardin, Diyarbakır, İstanbul başına yıkılır" dedi. (yuksekovahaber)

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2012, 09:49

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER