Altan Tan Saadet Partisi'nden aday mı oluyor?

Altan Tan sorulara kesin yanıtlar vermekten kaçındı

Altan Tan Saadet Partisi'nden aday mı oluyor?

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın Saadet Partisi'den milletvekili adayı olacağı öne sürülüyor.

Geçtiğimiz günlerde 24 Haziran’da yapılacak seçimler için HDP’ye milletvekilliği aday adaylığı başvurusunda bulunmayacağını beyan eden Tan, aday olmamasına gerekçe olarak, "Solun Kürt siyasal hareketi içerisindeki etkisini" ve "HDP'nin HÜDA PAR'la ittifak yapmamasını" göstermişti.

Artı Gerçek'ten Fatma Yörür’ün  sorularını yanıtlayan Tan, henüz kesinlik kazanan bir durumun olmadığını belirterek, "Sayın Karamollaoğlu görüştüğüm önemli siyaset adamlarından biridir. Bu görüşme illa adaylık olarak yorumlanmamalı. 4-5 ay önce de görüştük. Geçen haftalarda da Ankara'da görüştük. Şu an Diyarbakır'dayım" dedi.

Altan Tan'ın Saadet Partisi'nden Diyarbakır ya da İstanbul'dan adaylığının gündemde olduğu bilgileri kulislere yansırken, Altan Tan sorulara kesin yanıtlar vermekten kaçındı.

Saadet Partisi'nin son dönem politikalarını takdir ettiğini ifade eden Tan, "Saadet Partisi bugün Türkiye'nin önünü açamaya çalışan iyi bir muhalefet örneğidir. Çalışmalarını takdir ediyorum" dedi.

Altan Tan, “HDP’nin 7 Haziran’dan sonraki süreci kötü götürdüğüne inanıyorum. Bunu 8-9 Haziran'da Selahattin Bey'le de paylaştım. Kanaatim yeni değil. Bir de marjinal solun Kürt siyasal hareketinde bu kadar etkili olmasını yanlış görüyorum. Keşke Kürt siyasal partilerinin bir ittifakı olabilseydi” dedi.

ALTAN TAN KİMDİR?

Altan Tan, 1981 yılında Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi İnşaat Fakültesi'nden mezun oldu. Babası Bedii Tan, 12 Eylül Darbesi sırasında Diyarbakır Askeri Cezaevi'nde işkence görerek hayatını kaybetti.

1984-1985 yılları arasında 1 yıl Ankara Keçiören Belediyesi'nde Başkan Yardımcılığı yaptı.

1990-1991 yıllarında Refah Partisi MYK'da görev yaptı. Aydın Menderes'in liderliğinde 1993 yılında kurulan Büyük Değişim Partisi'nin kurucu üyesi olan Tan, bu partinin Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi.

BDP'nin kendini feshetmesinden sonra Menderes'le birlikte Demokrat Parti'ye geçen Altan Tan, 16 Ocak 1994 tarihinde Demokrat Parti Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi. 29 Temmuz 1995 tarihinde yapılan kongreyle yeniden GİK Üyeliğine seçilen Tan, Menderes'in Refah Partisi'ne katılımından sonra siyasete ara verdi. 2000 yılında siyasete yeniden dönen Altan Tan, 2000-2002 yıllarında HADEP Parti Meclisi'nde görev yaptı.

24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır milletvekili oldu. Tan, 25. ve 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde de Diyarbakır milletvekili oldu.

Kürt Sorunu Ya Tam Kardeşlik Ya Hep Birlikte Kölelik, Kürt Sorunu, Değişen Ortadoğu’da Kürtler gibi kitapları var.

Kaynak: Artı Gerçek

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 13:32

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Deniz Agiri
Deniz Agiri - 2 yıl Önce

Tan sen gerçekten adam değilmişsin Onur sahibi olsan ya Huda para yada mhp ye laik sin pes.???

SIRADAKİ HABER