Almanya Ermenilerinden Kılıçdaroğlu'na ret

Görüşme talebi Almanya’daki Ermeniler tarafından kabul edilmedi...

Almanya Ermenilerinden Kılıçdaroğlu'na ret

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP ile birleşerek çatı aday gösterdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Avrupa’daki Türkiyelilere tanıtmak ve oy istemek için Almanya’nın Köln şehrine gitti.

Almanya temasları kapsamında, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Camisi, Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ile Rum ve Süryani Ortodoks kiliselerini ziyaret eden Kılıçdaroğlu’nun Almanya’daki Ermeni toplumu ile bir araya gelmek amacıyla talep ettiği randevu talebi, Almanya Ermenileri Ruhani Önderliği tarafından kabul edilmedi.

CHP Köln Cumhuriyet Halk Platformu, Kılıçdaroğlu’nun Almanya ziyareti kapsamında “Anadolu kültürleri ve inançları buluşması” çerçevesinde Süryani ve Rum kiliselerinin yanı sıra Ermeni Kilisesi yetkilileri ile de Kılıçdaroğlu’nu görüştürmek için randevu talebinde bulunmuştu. Ziyaret talebine, Köln’de bulunan Almanya Ermenileri Ruhani Önderliği’nden ret cevabı geldiği açıklandı.

“CHP İNKÂRA DEVAM ETTİKÇE KABUL ETMEYECEĞİZ”

Süheyla Kaplan’ın haberine göre, Almanya Ermenileri Ruhani Önderliği temsilcisi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Medyada çıkan haberlere göre CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Almanya ziyareti kapsamında Ermeni Kilisesi’ni ziyaret edeceği belirtilmekte. Bu açıklama sosyal medyada yaygınlaştırılmış olmakla birlikte gerçeği yansıtmamaktadır. Ermeni Kilisesi’ne Kılıçdaroğlu’nun ziyaret talebi yetkililer tarafından dile getirilmiştir. Ancak Ruhani Önderlik tarafından ziyaret talebi ret edilmiştir. Kılıçaroğlu ve CHP yönetimi Ermeni Soykırımı gerçeğini inkâr ettiği sürece burada kabul görmeleri mümkün değildir.”“İNANÇLARA SAYGI DUYMALIYIZ”

Rum Ortodoks Kilisesi’ni ziyaret eden Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Burada olmaktan mutlu oldum. Farklı düşünebiliriz ama birbirimize saygı duymak zorundayız. Ortadoğu’da yaşanan dramı biliyoruz. İnancı farklı diye karşısındakini öldürmeyi reddediyoruz. Her inanca saygı duymalıyız. Türkiye’deki zenginliklerin Almanya’ya da taşınmasından memnun oldum. Huzura ihtiyacımız var. Kavga ve öfkeye değil. Tercihlerimizi huzurdan yana yapmalıyız ve öfke dilini kullananlara yeter artık demeliyiz.”

“GÂVUR KELİMESİNİN HAFIZALARDAN SİLİNMESİNİ İSTİYORUZ”

CHP Genel Başkanı’nın ziyareti sırasında konuşan Süryani Ortodoks Kilisesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alıcı, Avrupa’da yaklaşık beş yüz bin Süryaninin yaşadığını belirterek şöyle konuştu: “50 yıldır Diaspora’da olsak da, bir gözümüz, bir kulağımız, bir ayağımız ve tüm kalbimizle Türkiye’deyiz. Süryaniler olarak güçlü ve barışçıl bir Türkiye arzusundayız. Gâvur kelimesinin Türk toplumunun hafızasından silinmesini itiyoruz. Diyalogun yaşandığı yerde barış ve huzur eksilmez. Farklılığımız zenginliğimizdir.”

Kılıçdaroğlu daha sonra Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Merkezi’ni ziyaret ederek, Genel Başkan Turgut Öker ile bir araya geldi. Federasyon’a bağlı ülke dernek başkanları ile inanç ve kanaat önderlerinin katılımıyla düzenlenen toplantı, basın mensuplarının görüntü almasının ardından basına kapalı devam etti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 13:13

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER