Alevi yürüyüşüne Gerede'de saldırı

Ayrımcılığa ve asimilasyona karşı Ankara'ya yürüyen Aleviler, Gerede'de bir grubun saldırısına uğradı…

Alevi yürüyüşüne Gerede'de saldırı

Eğitimde yaşanan hak ihlallerine karşı Alevi örgütlerin başlattıkları Ankara yürüyüşü, iki haftayı geride bıraktı. 12 Ekim'de Ankara'da gerçekleştirilecek miting ile son bulacak yürüyüşte, yürüyüşçüler destek gördükleri kadar tacizlerle de karşılaşıyorlar.

Yaşanan tacizlerden en ürkütücü olanı ise, Gerede sınırları içerisinde gerçekleşti. Yürüyüşün tek kadın eylemcisi olan Sevim Yalıncakoğlu, yaşananları gercekgundem.com 'a anlattı.

Yalıncakoğlu, Gerede'ye girmeden önce verdikleri öğle yemeğinin molası bitiminde bir aracın yanlarına yaklaştığını ve polis olduğunu söyleyen kişilerin sorgusuyla karşılaştıklarını belirtti. Söz konusu kişilere kimliklerini sormadıklarını kaydeden Yalıncakoğlu, bu kişilerin nereye gittiklerini sorduklarını ve isimlerini almaya çalıştıklarını ifade etti.

"BAŞBAKANIMIZ HER ŞEYE İZİN VERİYOR SİZ NE İSTİYORSUNUZ"

Yalıncakoğlu, daha sonra yaşananları şöyle anlattı:

"Onlar gittikten sonra yolumuza devam ettik ancak  500 metre daha gitmeden önümüzü başka bir araba kesti. Arabadan  inen iki kişi alayla tehdit arasında küçümser bir tarzda "Ne yapıyorsunuz" diye sordu. Cevap vermeye çalıştık ancak daha cevabımızı dinlemeden saldırmaya başladılar."

Yalıncakoğlu söz konusu kişilerin kendilerine "Başbakanımız her şeye izin verdi; Kürtçeye bile izin verdi artık Kürtçe türkü de dinleenebiliyor. Din dersi de olsun bu sizi neden rahatsız ediyor" dediklerini aktardı. Yalıncakoğlu, cevap vermeye çalışsalar da söz konusu kişilerin kendilerini dinlemeyerek sözlü saldırılarına devam ettiklerini belirtti. Bu arada gençlerden bir tanesinin üzerinde silah taşıdığını fark eden Yalıncakoğlu, olası bir sorun yaşanmaması için arkadaşlarının karşılık vermesini engellediğini kaydetti.

BU DEFA BEŞ ARABA BİRDEN

Söz konusu iki kişi gittikten sonra yollarına devam ettiklerini kaydeden Yalıncakoğlu, 400 metre kadar ilerledikten sonra bu defa 5 arabayla önlerinin kesildiğini aktardı. Toplamda 7 veya 8 kişinin araçlardan indiğini söyleyen Yalıncakoğlu, diğerleri pasif dururken elinde tornavide taşıyan uzun boylu esmer bir gencin üzerlerine yürüdüğünü ve hemen arkasındaki bir başkasının ise, belinde silahı olduğunu belli edecek şekilde durduğunu anlattı.

Yalıncakoğlu, burada yaşananları şöyle aktardı:

"Elinde tornavida tutan genç "Derdiniz ne lan sizin" deyip küfür ederek üzerimize yürüdü. Burada yaşanan sözlü sataşmadan sonra polisi aradık. Serçeşme Derneği'nden arkadaşlar da daha sonra yanımıza desteğe geldi. Ya beklediklerinden kalabalıktık, ya kendileri bekledikleri desteği göremediler; ya da biz saldırılarına karşılık vermediğimiz için olaylar ağız dalaşından öteye gitmedi. Ancak daha sonra bizi takip eden Silivri Anadolu Derneği Başkanının arabasına tekme attılar."

Yalıncakoğlu, yaşananların ardından yürüyüşlerine kaldıkları yerden devam ettiklerini ve korktuklarının düşünülmemesi için Gerede'yi yürüyerek geçtiklerini ifade etti.

TACİZ KADAR DESTEK DE VAR

Yol boyunca pek çok araç sahibinin sözlü tacizi kadar destekle karşılaştıklarını ifade eden Yalıncakoğlu, Düzce'yi geçerken CHP İl teşkilatının kendilerini ağırladığını belirtti.

Bolu'da CHP İl Başkanı Hüseyin Kazım Karsu'nun otele gelerek kendileriyle buluştuğunu kaydeden Yalıncakoğlu, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut'un kendilerini ağırladığını ifade etti.

Etabın en güzel yerinin Düzce olduğunu söyleyen Yalıncakoğlu, yine kentte Güvenç Abdal Derneği'nin kendilerini bir gece misafir ettiğini, Yunus Efendi Köyü'nde ise Hüseyin Dede'nin kendilerini öğle yemeğinde ağırladığını kaydetti.

Öte yandan, yürüyüşe saldırı olduğu haberini alan CHP PM Üyesi Zeynep Altıok ile CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın da Bolu'ya geldiği ve yürüyüşçülerle buluştuğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER