Akşener parti kurabilir

Kulislerde, merkez sağda yeni bir parti oluşumuna gideceğine güçlü bir olasılık olarak bakılıyor

Akşener parti kurabilir

MHP içinde, referandumda başabaş oy oranları çıkmasının, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarıyla tırmanan ‘eyalet tartışması’na yorulduğu öne sürüldü.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, MHP’li parti üyelerine göre ‘Evet’ ile ‘Hayır’ın birbirine yakın çıkmasının en önemli nedenlerinden biri, Karatepe’nin referanduma az bir süre kala eyalet sistemini yeniden tartışmaya açmış olması.

MHP’de Karatepe’nin açıklamalarının her iki tabanda da en az yüzde iki oranında oy kaybettirdiği yorumları yapılırken, ‘Hayır’ veren yurttaşlara yönelik tehdit içeren söylemlerin de sonuçta etkili olduğuna dikkat çekiliyor.

Referandum sonuçları, MHP seçmeninin büyük oranda ‘Hayır’ dediği şeklinde yorumlanırken, bunda partiden ihraç edilen parti içi muhalefetin zor koşullarda yürüttüğü ‘Hayır’ kampanyasının etkili olduğu belirtiliyor.

Kulislerde, muhaliflerin, partiye dönüş yolu kapalı olması halinde yeni parti oluşumu arayışına gireceği belirtilirken, bu konuda en iddialı ismin Meral Akşener olduğuna işaret ediliyor. Akşener’in, merkez sağda yeni bir parti oluşumuna gideceğine güçlü bir olasılık olarak bakılıyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2017, 16:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER