Aksaray'da beş bin kişi HDP binasını kuşattı

Polis önlem alınca Valiliğe yürüdüler….

Aksaray'da beş bin kişi HDP binasını kuşattı

Aksaray’da dün Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı açılışında laf atmayla başlayan olaylar bugün kitlesel bir saldırı girişimine dönüştü. Çıkan olaylarda 30 kadar kişi yaralandı.

HDP Eş Başkanı Sabahat Tuncel’in katıldığı dünkü tören sırasında da HDP’lilere aralarında ülkücülerin de olduğu bir grup saldırmış, partinin seçim otobüsü taşlanmıştı.

Polisin araya girmesiyle olaylar yatışırken bugün akşam saatlerinde toplanan yaklaşık 5 bin kişi, HDP il binasına yürüyüşe geçti.

Saldırı girişimine karşı önlem alan polis saldırgan kalabalığı dağıtmak için biber gazıyla müdahale etti ve ortalık savaş alanına döndü. HDP’ye ait bayraklar indirilip parçalandı.

Olaylar sırasında aralarında polislerin de bulunduğu yaklaşık 30 kişi yaralanarak hastanelere kaldırıldı. HDP binası önünde önlem alan polise rağmen saldırı girişimleri devam etti.

VALİLİK BİNASINA YÜRÜDÜLER

Aksaray'da saat 17.00'de başlayan olaylar sırasında HDP binasına ulaşmaları polisin biber gazlı ve coplu müdahalesiyle engellenen göstericiler, yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıktaki Aksaray Valiliği'ne yöneldi.

Jandarmadan da takviye alan polis, burada da önlem alarak göstericileri valilik binasına yaklaştırmadı.

Valilik önündeki olaylar sırasında polis biber gazıyla müdahale ederek grubu dağıtmaya çalıştı. Takviye 'Robocop' jandarmalar valilik binası önünde önlem aldı.

Güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki yaklaşık 2 saat süren olaylar, bir süre de ara sokaklarda devam etti. Olaylar sırasında yaralananlar hastanelere götürülürken, bazı kişiler de gözaltına alındı.

VALİ ATAKLI: "OLAYLAR YATIŞTI"

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, yaptığı açıklamada olayları HDP il binasının açılışını protesto edenlerin çıkardığını söyledi.

Olayların akşam saatlerinde bittiğini belirten Vali Ataklı, "Bir grup vardı, onlar da  dağıldı. HDP'nin il binasının açılışı dolayısıyla, açılışı protesto eden bir grup toplandı. Onlar uyarılara rağmen dağılmamakta direndi. Daha sonra dağıldılar. Şu an durum sakin. Herhangi bir sorun yok" dedi.

Vali Ataklı, ambulanslarla hastaneye götürülenlerden yüksekten düşme nedeniyle bir polisin ayağından sakatlandığını anlatarak, "Onun dışında  ciddi yaralanma yok. Ufak tefek gazdan dolayı rahatsızlananlar olabilir. İnsanların protesto hakları olduğu gibi  etrafa, çevreye zarar vermemek gibi yükümlülükleri de var.  O yönde tedbirlerimizi alacağız. Görevimizin başındayız" diye konuştu.

38 KİŞİ HASTANELİK OLDU

Çıkan olaylarda 1'i polis 38 kişi hastanelik oldu. Yaralı polisin bariyerlerin altında kaldığı ve arbede sırasında da göstericilerin bariyerlerin üzerinden geçmesi sonucu iki ayağında da kırık oluştuğu öğrenildi.

Hastaneye başvuranların çoğunun gazdan etkilendiği, bazılarının da vücuduna plastik mermi isabet ettiği kaydedildi.

Tedaviye alınan 38 yaralının sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Çıkan olaylar nedeniyle de 40'ın üzerinde gösterici gözaltına alındı.

Aksaray'a, Nevşehir, Niğde ve Konya'dan çevik kuvvet polisi ve TOMA takviye olarak gönderildi. Kentte güvenlik önlemini artırılırken, hayat normale döndü.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 01:27

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER