AKP’den Taliban açıklaması: İletişim kazası olduğunu değerlendiriyoruz

Çelik, “Afganistan meselesini tartışıyoruz” dedi

AKP’den Taliban açıklaması: İletişim kazası olduğunu değerlendiriyoruz

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, MYK toplantısı sürürken gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Taliban’ın Türkiye’nin Afganistan’daki varlığına ilişkin olumsuz yöndeki açıklaması için Çelik, “Taliban'ın açıklamasında olumsuz ifadeler var. Bunun bir iletişim kazası olduğunu değerlendiriyoruz” dedi.

Çelik’in gündeme ilişkin açıklamaları şöyle:

“BU DARBE GİRİŞİMİNİN FAİLLERİN YAKALANMASINA YÖNELİK SÜRECİ SÜRDÜRÜYORUZ”

"Cumhurbaşkanımızın liderliğinde topyekûn direnişine şahit olduk 15 Temmuz çerçevesinde. Bu darbe girişiminin faillerin yakalanmasına yönelik süreci daha da güçlü şekilde sürdürüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız yarın 15 Temmuz'da, 15 Temmuz Anıtı'ndaki anma törenine katılacak TBMM'de. 3 binin üzerinde program yurtiçinde ve yurtdışında yapılmak üzere İletişim Başkanlığı’mızca koordine ediliyor. Yurtiçinde ve yurtdışında gerçekleştirilecek toplam program sayısı 3 bin 876'dır. İlk defa tarihimizde o gün Cumhurbaşkanımız çağrısıyla sokaklara dökülerek bu alçak darbe girişimine karşı topyekûn bir mücadele ortaya koydu.

En az DEAŞ kadar sapkın bir ruha sahip olan bir FETÖ... DEAŞ'a ses çıkaranların FETÖ'yü himaye etmelerinin anlamı yoktur. Terör örgütleri konusundaki bu çifte standardın altını çizmek isterim. Taraflara itidal tavsiye ediyoruz gibisinden son derece sığ açıklamalar yapıldı o gün. Vatandaşlarımızı şehit eden, demokrasimizi tehdit eden bu saldırı karşısında bu saldırıyı gerçekleştirenlerle meşru haklarını savunan vatandaşlarımızı aynı kefeye koyarak böyle bir söylemde bulunmak bu saldırıyı yapanları cesaretlendirmekten başka işe yaramaz. Dünyanın her tarafında demokrasiyi desteklediğini söyleyenler esas olarak maalesef o gün bu sınavı geçememiştir.

“ZATEN AFGANİSTAN’DAYIZ”

Afganistan meselesini tartışıyoruz. Bugün gelinen nokta burada hâlâ bir çözümün ortaya çıkmaması şeklindedir. Suriye Akdeniz'de yeni bir Afganistan olmasın. Afganistan'a yeni gitmiyoruz, zaten oradayız. Afganistan bağımsızlığını kazandığında ilk diplomatik misyonu Türkiye açmıştı. TBMM'yi tanıyan ikinci ülke Afganistan'dır. NATO oradan çekiliyor. Kabil Havalimanı korunmazsa büyük sıkıntılar ortaya çıkar. Türkiye bütün taraflarla görüşüyor. Taliban'ın açıklamasında olumsuz ifadeler var. Bunun bir iletişim kazası olduğunu değerlendiriyoruz. Türkiye orada işgalci güç değildir. Biz Afgan halkının yararına da bir faaliyet yürüteceğiz. Şimdiye dek yürüttüğümüz faaliyetten farklı değil. Türkiye'nin terör, yasadışı göç ve uyuşturucuyla mücadelesi açısından değerlendirilmesi gereken bir konu bu.

“CUMHUR İTTİFAKI ORTAK BİR ÇALIŞMA HALİNE GETİRİLECEK”

Anayasa konusunda, Cumhur ittifakı ortak bir çalışma haline getirilecek. Bizim çalışmamız muhtemelen bayram sonrasında 1-2 toplantı gerçekleştikten sonra tekamül etmiş olur. Daha sonra Cumhur ittifakı içerisinde bir metin çalışması yapılacak ve kamuoyuyla paylaşılacaktır. Gelecek nesillere bir borcumuzdur bu."

Kaynak: ANKA

YORUM EKLE
YORUMLAR
kim kiimm
kim kiimm - 2 hafta Önce

akp amerikan partisidir ne derse onu yapar sonra meydanlarda kudüs mısır libya der din inanç argümanlarını kullanarak sömürü yapar.sonra kürsüden din sömürü yapanlara izin vermeyeceğiz gençlerin hayallerini çalanlara izin vermeyeceğiz diye kendinde olan vasfı karşı tarafa yansıtır kendini temize çıkar yok böyle bir aldatmaca.gençlerin hayallerini muhalefet çalıyor ulen muhalefet yönetmiyor ülkeyi 20 yıldır kendiniz yönetiyorsunuz.

sonları yaklaştıkça iyice saçmalıyorlar.
sonları yaklaştıkça iyice saçmalıyorlar. - 2 hafta Önce

rte kalkmış diyor muhalefete iktidarı bır dışarı ile iş tutanlara bırakmayızmış mışta.bir sizden ala dışarı ile iş tutan mı var. iki sen kimsin koltukta fazla oturunca devleti kendi tapulu malı sanıyorlar heralde bunlar. millet istediğine istediği zaman iktidarı verir buna siz karar veremessiniz devletin de vatanında sahibi millettir halktır.

Coşku.
Coşku. - 2 hafta Önce

İletişim hatası Ne anlama geldiğini bilen varmı

SIRADAKİ HABER