AKP'nin 75 kişilik MKYK listesi belli oldu: Özlem Zengin listeye girdi, Mahir Ünal listede yer almadı

AK Parti yönetiminde MKYK ve Genel Başkanvekili sayısının artırılacağı açıklandı.

AKP'nin 75 kişilik MKYK listesi belli oldu: Özlem Zengin listeye girdi, Mahir Ünal listede yer almadı

AK Parti’nin 7. Olağan Büyük Kongresi Ankara Spor Salonu’nda "Türkiye için güven ve istikrar" sloganıyla yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tek aday olduğu kongrede, partinin en üst karar alma organı olan Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve 11 üyeli Merkez Disiplin Kurulu için seçim yapılacak.

LİSTE DIŞI KALAN İSİMLER

AK Parti’nin 50 kişiden oluşan mevcut MKYK listesinden 22 kişi liste dışı kaldı. Liste dışı kalanlar içinde Lütfi Elvan Hazine Maliye Bakanlığına getirilmiş, Cevdet Yılmaz da Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığına seçilmişti. Liste dışı kalan Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın AK Parti Meclis grubunda görev üstlenebileceği konuşuluyor. MKYK listesinden çıkan milletvekilleri İffet Polat ve Zehra Taşkesenoğlu Ban Merkez ise Merkez Disiplin Kurulu üyeliğine kaydırıldı.

MKYK’da liste dışı kalan isimler şöyle: 

AK Parti Milletvekilleri Ahmet Arslan, Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, İstanbul Milletvekili Erol Kaya, İstanbul Milletvekili Eyüp Özsoy, İstanbul Milletvekili İffet Polat, Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Aydın Milletvekili Metin Yavuz, İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, İzmir Milletvekili Mahmut Atila Kaya, Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu Ban, ayrıca Mehmet Akif Kalaycı, Tuğba, Işık Ercan, Vildan Polat, Gökçen Özdoğan Enç, Hatica Kübra Öztürk Gökkaya, Harun Karacan ve Hatice Merve Tatar.

MKYK'DE YERİNİ KORUYAN İSİMLER

AK Parti yeni MKYK listesinde Mahir Ünal dışında mevcut MYK üyelerinin tamamı yer aldı. Yerini koruyan MKYK üyeleri şu isimlerden oluştu:

Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Bursa Milletvekili Efkan Ala, Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, İstanbul Milletvekili Erkan Aydemir, Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Edirne Milletvekili Fatma Aksal İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Rize Milletvekili Hayati Yazıcı, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, Sana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli, Malatya Milletvekili Öznur Çalık, İstanbul Milletvekili Vedat Demiröz ve eski milletvekilleri Orhan Miroğlu, Ömer Çelik ve Büşra Paker.

75 KİŞİYE ÇIKARTILAN MKYK’DA 47 YENİ İSİM

AK Parti 7. Olağan Kongresinde tüzük değişikliği yapılarak MKYK üye sayısı 50’den 75’e çıkarıldı. En üst karar organı olan MKYK’ya değişikliklerle birlikte 47 yeni isim girdi. Bu isimler şunlar oldu:

Abdurrahim Fırat, Abdurrahman Kurt, Ahmet Büyükgümüş, Ahmet Gündoğdu, Alaattin Parlak, Ayhan Salman, Ayşe Böğürlen, Bayram Şenocak, Behiye Eker, Bekir Bozdağ, Belgin Uygur, Binali Yıldırım, Burhan Kayatürk, Burhan Sakallı, Cem Şahin, Cüneyt Yüksel, Derya Yanık, Emre Ete, Fatma Güldemet Sarı, Haluk İpek, Hasan Sert, İsa Sinan Göktaş, İsmail Cenk Dilberoğlu, Lütfiye Selva Çam, Mehmet Ali Zengin, Mehmet Kasım Gülpınar, Mehmet Nil Hıdır, Menderes Türel, Metin Külünk, Metin Tarhan, Mustafa Şen, Mücahit Birinci, Nurcan Dalbudak, Ömer ileri, Özlem Zengin, Resul Kurt, Seda Sarıbaş, Sevan Sıvacıoğlu, Sevgi Yiğit, Sumru Altuğ, Sunay Karamık, Şamil Tayyar, Şaziye Gündüz, Şebnem Koçakelçi, Tahir Akyürek, Tuğba Varol Çokal, Türk İslam Karakoç.

BİNALİ YILDIRIM GENEL BAŞKANVEKİLİ OLACAK İDDİASI

MKYK’ya yeni giren isimler arasında eski Meclis Başkanı, Başbakan Binali Yıldırım’ın yer alması dikkat çekti. Yıldırım’ın tüzük değişikliği ile 2’ye çıkacak genel başkanvekilliği koltuğuna getirilmesi bekleniyor.

AK PARTİ MECLİS GRUBUNDA DEĞİŞİM İŞARETİ

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin de yeni MKYK üyeleri arasında yer aldı. Bu AK Parti Meclis grubunda da değişim olacağının işareti olarak yorumlandı.

ESKİ 2 BAKAN MKYK’DA

Eski bakan, Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı yeni MKYK üyeleri arasında yer aldı.

ESKİ İSTANBUL İL BAŞKANI ŞENOCAK PARTİ YÖNETİMİNDE

MKYK listesinde yeni isimler arasında son kongrede aday olmayan AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığından ayrılan Ahmet Büyükgümüş de yer aldı. Listede eski milletvekilleri Abdurrahman Kurt, Ahmet Gündoğdu, Burhan Kayatürk, Ahmet Gündoğdu dikkat çekerken İYİ Parti’den AK Parti’ye geçen Tuğba Varol Çokal da yer aldı.

SIFIR SOSYAL MESAFE

Korona virüsü salgınına rağmen AK Parti kongresi seyircili yapılıyor. 81 ilden delegelerin yanı sıra çok sayıda partili de Ankara’da.

Salonun önünde ve içinde yoğun bir kalabalık, sıfır mesafeyle kongreyi izliyor.

SALON ÇEVRESİ TRAFİĞE KAPATILDI

Kongre dolayısıyla partililer, sabahın erken saatlerinden itibaren salonun önünde toplandı. Salon çevresi, bariyerlerle araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

Kongreye katılacaklar için güvenlik noktaları oluşturuldu. Partililer, güvenlik noktalarında detaylı üst aramasından geçirildikten sonra alana alınmaya başlandı. Salona giremeyen için de kongreyi takip edebilmeleri için dışarıya dev ekranlar kuruldu. Kongre salonunda delegeler, engelliler, gazeteciler ve köşe yazarları için ayrı platformlar yer aldı.

3 PARTİYE DAVETİYE GÖNDERİLMEDİ

AK Parti, kongresi için CHP, MHP, İYİ Parti, BBP, SP, DP, DSP, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Anavatan Partisi, Hür Dava Partisi olmak üzere 11 partiye davetiye gönderildi. HDP, DEVA ve Gelecek Partisi ise davet edilmedi.

Kongrede tüzük değişikliği yapılarak MKYK üye sayısının 50’den 75’e çıkarılması bekleniyor. Milletvekili ağırlığının azalacağı MKYK’da eski bakan ve milletvekillerine daha çok yer verileceği, ayrıca kadın ve genç sayınının artacağı konuşuluyor.

Ayrıca AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, “2023’ün manifestosu olacak” dediği yaklaşık 1.5 saat süren bir konuşma yapması bekleniyor.

ÜNAL: 19 YILDIR YAPTIĞIMIZ HER ŞEY HAZIRLIKTI

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal kongreyle ilgili, "Bugüne kadar yaptığımız her şey aslında hazırlıktı. Hazırlıklarımızı tamamlamamız 19 yıl sürdü ve asıl şimdi başlıyoruz. 24 Mart yeni ve büyük bir yolculuğun başlangıcı" demişti.

Öte yandan salona giden yolların, etrafının ve içinin oldukça kalabalık olduğu ve maske, mesafe gibi salgın önlemlerine çok uyulmadığı gözlendi.

ERDOĞAN: KAR BÜTÜN MİKROPLARI TEMİZLEDİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan salona gelişi sırasında dışarıda bekleyen kalabalığı selamladı. Maske takmayan çok sayıda kişinin bulunduğu kalabalığı, "Kar yağışının bütün mikropları temizlediği bir gün" diyerek selamlayan Erdoğan, "Hamd olsun üye kayıt sayımız 13 milyon 500 bine ulaştı. Dünyada böyle bir siyasi parti yok. Bugün yapacağımız tüzük tadilatıyla 50 kişilik bir Merkez Karar Yönetim Kurulu değil 75 kişilik bir Merkez Karar Yönetim Kuruluyla yola devam edeceğiz" dedi

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER