AKP-MHP koalisyonu çözüm sürecini bitirecek mi?

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, bu soruyu yanıtladı: Sürecin ismi, adımların şekli değişebilir, revizyonlar yapılabilir ama...

AKP-MHP koalisyonu çözüm sürecini bitirecek mi?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,  AKP’nin MHP’yle koalisyon oluşturması halinde çözüm sürecinde bazı revizyonlar olabileceğini, isminin değişebileceğini ancak bu noktadan geri dönüş olamayacağını savundu.

Milliyet gazetesinden Serpil Çevikcan’a konuşan Kurtulmuş, “MHP ile koalisyon çözüm sürecinin bitmesi anlamına mı gelecek?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“MHP, ‘Çözüm sürecine karşıyız’ diyor. İsmi değişebilir, şu olabilir, bu olabilir ama Türkiye’de MHP seçmeninin de yaklaşık yüzde 48’i çözüm sürecinin sürdürülmesini istiyor. Süreçte bazı revizyonlar olabilir, yapılabilir. İsimlendirmeler değişebilir, şöyle olur böyle olur ama bu gidişatın zıddına, ‘Bırakın tekrar silahlı çatışma dönemi başlasın’ şeklinde bir şeye milletin razı olmayacağını düşünüyorum.”

"ADIMLARIN ŞEKLİ DEĞİŞEBİLİR AMA.."

Hükümetin sürece ilişkin  ‘Bu iş artık kapanmıştır’ diye bir iradesinin olmadığını vurgulayan Kurtulmuş şöyle devam etti:

“Tereddütler, güvensizlikler çıkmış olabilir ama seçim sonuçları çözüm iradesini pekiştirmiş bir iradedir. Buradan kimsenin kolay kolay geri dönmeyeceğini düşünüyorum. Yüzde 80’i geçtik, geriye yüzde 20 en zor kısmı kaldı. HDP’nin, işi, ‘Ey elinde silah bulunanlar, silahı bırak’ haline getirmesi lazım.“

Türkiye’nin süreci ‘halletmek’ mecburiyetinde olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı, “İsmi değişebilir, adımların şekli değişebilir ama sonuçta silahların toprağa gömüldüğü, eşit yurttaşlık üzerinden yeni bir Türkiye’nin inşasını tamamlamak mecburiyetindeyiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 11:09
YORUM EKLE