AKP'li vekilden, Öcalan mektubu için 'devlet aklı' açıklaması

AKP Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, yenilenen İstanbul seçimleri öncesi Öcalan'ın mektubu ve Osman Öcalan'ın TRT’ye çıkarılmasıyla ilgili konuştu

AKP'li vekilden, Öcalan mektubu için 'devlet aklı' açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Gare operasyonu ile ilgili Meclis’i bilgilendirdiği Genel Kurul oturumunda AKP adına eski bakan, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz konuştu.

Ulusal güvenliğin gereği olarak Birleşmiş Milletler Şartı'nın 51'inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde Irak'taki PKK varlığının sona erdirilmesi için adımlar atıldığını söyleyen Yılmaz Pençe-Kartal Harekâtlarının da bu çerçevede atılmış adımlardan olduğunu söyledi.

Yürütülen harekatlar hakkında bilgi veren Yılmaz, "10 Şubat-14 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen son harekatta 3'ü üst düzey olmak üzere 51 PKK’lının etkisiz hâle getirildiğini" söyledi. Kaçırılan 1'i Irak vatandaşı 13 kişinin de PKK tarafından yakın mesafeden uzun namlulu silah kaleşnikofla vurularak öldürüldüğünü anlatan Yılmaz, “Bu alçak cinayet şebekesine gereken cevabı kahraman askerlerimiz verdi, veriyor, verecek. Masum vatandaşlarımızı şehit eden bu cinayet şebekesiyle bedeli ne olursa olsun mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

İsmet Yılmaz konuşmasında yenilenen İstanbul seçimleri öncesi Öcalan’ın mektubu ve kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılmasıyla ilgili de konuştu. Yılmaz, “Her ne zaman terörle ilgili bir konuşma olsa mutlaka iki husus gündeme getirilir; teröristbaşı Öcalan'ın tarafsızlık mesajı içeren mektubu ve Kandil'i ve HDP'yi eleştiren Osman Öcalan'ın röportajı gündeme getirilir. Şunu çok açıklıkla dile getirmeliyim: Herkes bilir ki terörle mücadele eden devletin bir devlet aklı olmalıdır. Devlet elbette terör örgütü mensupları arasındaki ikilikleri, ayrışmaları kullanır; bu, dünyanın her yerinde böyledir. Terörle mücadelede AK PARTİ hükûmetlerinin bir izahı vardır. Seçim öncesi böyle bir devlet aklının partiye zararı olabilir ancak 'önce milletim' diyen için partiye zarar gelmesinden çekinmez” dedi.

Garê operasyonu ile ilgili tartışmalarda CHP ve İYİ Parti’den çözüm sürecine dikkat çekilmiş, PKK’nin alıkoyduğu 13 polis ve askerin o dönem kaçırıldığına işaret edilmişti. İsmet Yılmaz bu konudaki eleştirilere de, “Çözüm süreci gizli saklı yapılmadı; bu Meclisten kanun çıkarıldı, Resmî Gazete'de yayınlandı ve yine, arkadaşlarımız da söyledi: Silah bıraktırmak için, teröre son vermek için yapıldı. Sınıra silahlarını bırakıp gelenlerden söz edildi. Allah için, silah bırakıp senin cumhuriyet savcına teslim olmalarından niye rahatsız olursun? Kritik dönemlerde seyyar mahkemeleri her bakımdan savunanların seyyar savcıları eleştirmesini anlayabilmek de mümkün değildir” sözleriyle yanıt verdi. 

Kaynka: Gazete Duvar 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2021, 19:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yok artik
Yok artik - 2 ay Önce

Bukadar nasil firildak dalavereci carkifelek donme dolap olabiliyor bu akp yoneticileri yaptiginiz herseyin iyi olan seylerini boburlene boburlene biz yaptik diye bagiriyorsunuz kotu seyleride devlet yapti diye isin icinde siyrilmaya calisiyorlar inan bu akp yoneticileri kadar hic bi dedikleri kisilikleri belli olmayan baska insan bulamazsiniz dilleri bisey yaptiklari ayri sey icleri ayri dislari ayri hicbiseyelrime sahsen ben guvenmiyorum bu ulkeye en buyuk kotulugu akp yapmistir cunku en buyuk kotulugu ekonomik cetelesmek kadrolasma ayrim yapmak ve insanlari bolmek dusmanlastirmak olmustur kendisini milli iyi gosterme cabasinda yuzunden

SIRADAKİ HABER