'AKP köşeye sıkıştı'

Gezi Parkı kalkışması çok şeyi değiştirecek...

'AKP köşeye sıkıştı'

Radikal Gazetesi'nden Seyfettin Gürsel, Gezi Parkı olaylarını ve AKP'nin durumunu değerlendirdi. İşte o yazı:

Normal bir zaman olsaydı dün sabah açıklanan 2013 1. Çeyrek büyümesini yazacak ve özetle şunları söyleyecektim: Beklenenden yüksek gelen yıllık büyüme oranı yüzde 3'e yükseldi. Çeyrekten çeyreğe büyüme ise yüzde 1,6. İç talebin durgunlaşmaya başladığı 2011'in ikinci yarısından itibaren en yüksek büyüme hızı. Büyüme esas olarak iç tüketimdeki canlanmanın eseri. Özel yatırımlar hâlâ zayıf. Kamu bayağı katkı yapmış; özellikle yatırımlar üzerinden. Net ihracat katkısı ise beklediğim gibi negatif. Cari açıkta az da olsa bir artış var. Yani Türkiye ekonomisi normalleşiyor! 

Ama zamanlar normal değil. Gezi Parkı gençlerinin başlattığı kitlesel kalkışma siyasal gündeme damgasını vurdu. Bu eylemin Türkiye'nin tarihinde hiç yaşamadığı liberal demokrasiye geçişin işaret fişeği olduğuna dair yorumlar yapılıyor. AK Parti, toplumu muhafazakârlaştırma çabası ile esasen çoğulcu bir ülke olan Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu liberal demokrasinin gerekleri arasına sıkışmış durumda. Kürt sorununun kalıcı olarak demokratik zemine oturması da liberal demokrasinin inşasına bağlı. 

HAYALETLERLE BOKS

Başbakan'ın Gezi Parkı kalkışmasını doğru okumaya çabalamak yerine komplo iddialarına sığınması, Ak Parti iktidarının bu sıkışmışlık halini kolay kolay aşamayacağını gösteriyor. Artık siyasal istikrar da ekonomik istikrar da risk altında. Günlerdir Fransızından Amerikalısına, Almanından Japonuna laf anlatmaya çalışıyorum. Hep aynı soru: “Gezi Parkı olayları ekonomiyi nasıl etkiler?” Evet Borsa çakıldı, faizler ve kur fırladı ancak bu yönde bir gelişme, içeride bizim Merkez Bankası dışarıda ise FED'in yaklaşımları nedeniyle zaten hesapta vardı. Bu ortamda bir miktar sermaye çıkışının olması makuldü. Ancak Gezi Parkı kalkışması bu çıkışı şiddetlendirdi çünkü yatırımcıların içine Ak Parti iktidarının Türkiye'nin temel sorunlarının farkında olmadığına dair kurt düşürdü. 

Güncel ekonomik sarsıntıdan meçhul bir 'faiz lobisini' sorumlu tutan, teşhis edilemeyen 'karanlık güçlerin' Türkiye'nin ekonomik güç olmasını engellemek için harekete geçtiğini savunan bir iktidarın, açık piyasa ekonomisini yönetme kabiliyetinin sorgulanması doğaldır. İktisatçı meslektaşlarım kendi mecralarında faiz lobisi ve komplo saçmalığına yeterince değindiler. Onlara katılıyorum. Türkiye ekonomisinin karşı karşıya olduğu sorunun esasına bakalım. 

YENİ YOL HARİTASI

Bir taraftan demokratik reformlar diğer taraftan ekonomik reformlar yapılmadıkça istikrar tehlikede demektir. Ekonomik reformlardan ümit kesilmiş durumda. İşgücü piyasası reformları çoktan rafa kaldırıldı. Gezi Parkı kalkışması nedeniyle tartışılamayan vergi reformunun içi büyük ölçüde boş. Vergi kaçağını köklü bir şekilde azaltarak elde edilecek vergi gelirlerini daha dengeli bir büyüme için kullanmak bir başka bahara kaldı. Demokratik reformlar ise adeta Godot'yu bekliyor. Abdullah Öcalan son İmralı görüşmesinde “Ben yapacağımı yaptım şimdi sıra hükümette” demiş. Haklı. Ak Parti ise oralı değil. Ceza yasasında, seçim yasasında, siyasal partiler yasasında anayasa değişikliği gerektirmeyen değişiklikler için iktidar neyi bekliyor? 

Bana öyle geliyor ki, Ak Parti'nin hâkim kanadı barış sürecini başkanlık rejimi için kullanmayı tasarlamıştı. Bu strateji zaten can çekişiyordu.
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2013, 15:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Güngör Wien
Güngör Wien - 5 yıl Önce

Daha neki onu dogduna pisman olmak nedir bilecek akapeli fasistler