AKP'den Rıza Sarraf açıklaması geldi

AK Parti Sözcüsü Çelik, İran asıllı Rıza Sarraf'ın ABD'de tutuklanmasına ilişkin "savcının tasarrufudur" değerlendirmesinde bulundu

AKP'den Rıza Sarraf açıklaması geldi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İran asıllı işadamı Rıza Sarraf'ın ABD'de tutuklanmasını "savcının tasarrufu" olarak nitelendirdi.

Çelik, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kendisine yöneltilen bir soru üzerine işadamı Rıza Sarraf'ın ABD'de tutuklanmasına değinen Çelik, "ABD'deki savcının tasarrufu bu konuda bir değerlendirme yapacak değilim. İbretle izlediğim şudur; ABD'deki bir tasarruf üzerine Türkiye'deki siyasetin nasıl dizayn edileceğine, Sayın Cumhurbaşkanımız ve bazı arkadaşlarımızla ilgili nasıl karşıtlık üretilebileceğine dair hastalıklı bir faaliyet var" dedi.

Konuyla ilgili Türkiye'de yapılan haber ve yorumları eleştiren Çelik, "Dünden itibaren Türkiye'de haber ve yorum yapılma biçimine bakıldığında oradaki açıklamalarla, bir savcının tasarrufu olarak değerlendirilmesi  gereken bir olay Türkiye'nin neredeyse iç siyasetini dizayn edecek bir tasarrufmuş gibi; hatta aynı kişiler Türkiye-İran-ABD ilişkilerini şekillendirecek bir uluslararası ilişkiler teorisi bile buradan üretmeye kalktılar" diye
konuştu.

"CUMHURBAŞKANI VE AK PARTİ İLE ANILAMAZ"

Sözcü Çelik, olayla ilgili nedensellik bağı olmayan, gerçek bağından koparılmış haber ve yorumlar yapıldığını savunarak şöyle devam etti:
"Maalesef herhangi bir olayı değerlendirirken nedensellik bağı olmayan ve hastalıklı bir takım muhalif çabalara, gerçek bağından koparılmış haber ve yorumlar yapılıyor. ABD'de bir savcı böyle bir tasarrufta bulunmuş bununla ilgili benim yapacağım bir değerlendirme yok. Bunun ötesinde Türkiye'nin içiyle ilgili şeylerin gerçek olduğunu düşünmüyorum.
Sayın Cumhurbaşkanımıza ve AK Parti'ye karşı hastalıklı bir muhalefet üretmek şeklinde bir tutum söz konusudur. Bu olaylarla Türkiye Cumhuriyeti'nin
Cumhurbaşkanı'nın ya da AK Parti'nin herhangi bir şekilde yan yana anılması dahi
söz konusu olamaz." 

ESKİ BAKAN AKP'DEN İHRAÇ EDİLDİ

Basın toplantısında Merkez Disiplin Kurulu'nda alınan bazı kararları da açıklayan Çelik, partinin kurucu üyelerinden eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış'ın da aralarında olduğu 4 kişinin partiden ihraç edildiğini söyledi.
Yakış ile birlikte Adana Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk, Kahramanmaraş Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük ve Ankara Ayaş Belediye Başkanı Bülent Taşan da partiden ihraç edildi.
Çelik, gerekçeli kararın 28 Mart'ta açıklanacağını söyledi.

"SİYASET BU YÜKÜ TAŞIMAMALI"

Çelik'in siyasetin ana gündem maddelerinden dokunulmazlık tartışmalarına ilişkin değerlendirmeleri de oldu.
Meclis'te çok sayıda dokunulmazlık fezlekesi olduğunu hatırlatan Çelik, "Siyasetin bu yükü taşımasına gerek yok" dedi ve şunları kaydetti:
"Dokunulmazlık parlamentolara verilmiş bir haktır. CHP'nin yaptığı gibi meseleyi dokunulmazlık müessesesinin ele alınması gibi yargılamamak gerekir. Parlamento her şeyin savunulduğu bir ortamdır. Ama nefret suçu savunulamaz ve teröre destek verilemez.
Dokunulmazlık parlamentonun saygınlığına gölge düşürülmemesi için konulmuş bir zırhtır. Parlamentonun saygınlığını içerden lekelemeye çalışanlarla ilgili gereken yapılacaktır. Sayın Başbakanımız bizim çekinecek bir şeyimiz yok fezlekelere ait bütün dokunulmazlıkları kaldıralım dedi. Bu kadar birikmiş fezlekeyle ilgili siyasetin bu yükü taşımasına gerek yok. Yeni teklifler geldi, bunları arkadaşlarımız değerlendirecek.
Her seferinde yeni talep paketi gündeme getirerek işi yokuşa sürmeye gerek yok. Anayasa değişikliğiyle hepsini bir kerede görüşüp siyasetin üzerindeki bu yükü kaldıralım."

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 17:18
YORUM EKLE