AKP'den 'MHP ile seçim ittifakı' açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu sonrası konuştu

AKP'den 'MHP ile seçim ittifakı' açıklaması

AKP'nin MKYK toplantısının ardında Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin yerel seçimlerde İstanbul'dan aday çıkarmayacaklarına ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

'AK PARTİ'NİN BİR YERDE SEÇİME GİRMEMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL'

MHP ile belli konularda farklı düşündüklerini belirten Çelik, 'Cumhur İttifakı'nın yerel seçimlerde de somut bir mekanizmaya dönüşüp dönüşmeyeceğini göreceğiz' dedi:

"Uzun zamandır iktidar partisiyiz. Çok büyük iddiaya sahibiz. Türkiye'nin birinci partisiyiz. Her ilde, her ilçede aday çıkaracak şekilde çalışılıyor. Her seçim bölgesinde seçime girilecek şekilde çalışmalar yürütülüyor. Talimatlar da bu şekildedir. Şunu unutmamak lazım,  Cumhur İttifakı önem verdiğimiz bir siyasal mutabakat. Bunun korunması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İki parti söz konusu. Belli konularda ayrı görüşlerimiz olabiliyor. Bu durumları ilkesel mutabakat ile karıştırmamak gerekir. Yerel seçimlerde de ittifakın somut bir mekanizmaya dönüşüp dönüşmeyeceğini göreceğiz. Bu formulün olup olmaması Cumhur İttifakı'nın sarsılması anlamına gelmez. Bahçeli, bir takım arkadaşları görevlendirdiklerini, görüşme yapabileceklerini söylediler. Bizde de Kurtulmuş ve Özhaseki bu konudan sorumlu kişilerdir. Nihai karar Bahçeli ve Sayın Genel Başkanımız Erdoğan'ın bir araya gelmesiyle ortaya çıkacaktır. Çalışmalarımız oyumuzu artırmak yönünde devam ediyor."

'ERDOĞAN-BAHÇELİ GÖRÜŞMESİ HER AN OLABİLİR'

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli'nin görüşme takvimi hakkında açıklamalarda bulunan Çelik, "Takvim her an olabilir. Daha yerel seçimlere var. Tartışmalar sürüyor. AK Parti olarak şu öneriyi veriyoruz diyebileceğim bir noktada değiliz. Bahçeli ile Erdoğan bir araya gelecek mi, henüz belli bir takvim yok. Programların uygunluğuna göre her an bir araya gelebilirler. Heyetler görüşürler, bunda bir mahsur yok. Olunca da sizi bilgilendiririz. Müzakere şeklinde olacaktır. Olgunlaşınca liderler bir araya gelecektir."

'MHP’NİN AF TEKLİFİNİ CUMHURBAİKANIMIZIN İLKELERİYLE DEĞERLENDİRECEĞİZ'

MHP Lideri Bahçelinin af teklifini de değerlendiren Çelik, "Paketi göreceğiz. TBMM’nin üyesi bir parti bu teklifi getiriyor. Tabii ki değerlendirmelerimiz olacak. Cumhurbaşkanımız bu konuda net konuştu. Devlete ve kişilere karşı işlenen suçlar meselesi ayrı. Bizim buradaki ilkelerimizde bir değişiklik yok. Hiçbir MYK ya da MKYK’da bu konu görüşülmedi. Duruşumuzda bir değişiklik yok. Şu ana kadar af kapsamının içine sokulmak istenen maddeler konusunda aynı düşünmediğimizi söyledik. Pazartesi günü göreceğiz, değerlendireceğiz. Değerlendirmemiz şimdiye kadar Cumhurbaşkanımız kadar açıklanan ilkeler çerçevesinde olacaktır" dedi.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER