Akıncı'dan Bahçeli'ye: Hakaretlerinin tümünü aynen iade ediyoruz

Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Türklerin Türkiye'ye bağlanma ihtimalini 'korkunç' niye nitelediği söyleşi sonrası kendisine istifa çağrısı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye yanıt verdi

Akıncı'dan Bahçeli'ye: Hakaretlerinin tümünü aynen iade ediyoruz

İngiliz gazetesi The Guardian’a verdiği mülakat nedeniyle Cumhurbaşkanlığı, AK Parti ve MHP tarafından kınanan Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kendisini “İşgal ettiği koltuğa layık olmadığı açıktır” sözleriyle istifaya çağıran MHP lideri Devlet Bahçeli’ye yanıt verdi. KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada “Bahçeli’nin ağır hakaretlerinin tümünü öncekilerde olduğu gibi kendisine aynen iade ediyoruz” denildi.

MHP’DEN YANIT GECİKMEDİ

MHP de bu açıklamaya yanıt vermekte gecikmedi. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, ‘KKTC Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinden Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin çirkin sözlerle hedef alınmasına dair’ başlığıyla yaptığı basın açıklamasında, “Akıncı bir an önce özür dilemeli, KKTC Cumhurbaşkanlığı sayfasında yayınlanan talihsiz yazı derhâl kaldırılmalıdır” yorumu yapıldı.

‘KIBRISLI TÜRKLER LAİK VE ÇOĞULCU KİMLİĞİ KORUMAK İSTİYOR’

Akıncı, The Guardian’a demecinde Kıbrıs’ta bir an evvel federal çözüme varılmazsa ‘bölünmüşlüğün kalıcı hale geleceği’ uyarısı yaparak KKTC’nin Türkiye’ye bağlanması ihtimalini ‘korkunç’ diye nitelemişti. Kıbrıslı lider, federal çözüme varılmaması halinde ‘Kuzey Kıbrıs’ın daha fazla bağımlı hale geleceği Ankara tarafından yutulabileceğini ve de facto bir Türkiye iline dönüşebileceğini’ dile getirmişti. Akıncı, içişlerinde bağımsız, dış ilişkilerde Suriye’deki Fransız mandasına bağlı Hatay Devleti’nin 1939’da referandumla Türkiye’ye bağlanmasını kabul eden Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’e atıfla da, “İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım” diyerek ‘Kıbrıslı Türklerin laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istediklerini’ söylemişti.

AKINCI’NIN SON AÇIKLAMASININ TAM METNİ

Akıncı’nın ofisinden bugün MHP lideri Devlet Bahçeli’ye yanıt olarak yapılan açıklamadaysa şu ifadeler yer aldı:

“MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın Guardian Gazetesi’ne verdiği mülakatı fırsat bilerek kendisine ve onun şahsında Kıbrıs Türk Halkı’na hakaret etme alışkanlığına bugün de devam etmiştir.

Cumhurbaşkanımız, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi gibi, KKTC’nin Türkiye’ye ilhakı olasılığını soran gazeteciye bunun yanlışlığını vurgulamış, Kıbrıslı Türklerin böyle bir talebi bulunmadığını, bunu kabul edilemez korkunç bir senaryo olarak nitelediğini ve bunun Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçek çıkarlarına da uygun olmadığını izah etmiştir.

Devlet Bahçeli bunun üzerine, çağ dışı kalmış ırkçı ve faşizan anlayışla ve Türkiye’de sıklıkla kullandığı çatışmacı bir dil ile Cumhurbaşkanımıza ağır hakarette bulunmuştur.

Cumhurbaşkanımızın açıkça vurguladığı gibi, Kıbrıslı Türklerin hedefi Rum tarafının azınlığı olmak ya da Türkiye’ye ilhak olmak değildir. Çabamız, Kıbrıs Türk Halkı olarak özgün karakter ve kimliğimizi koruyarak, Dünyadaki saygın yerimizi eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde elde etmektir.

Kimsenin Kıbrıs Türk halkının bu haklı ve demokratik talebinden rahatsızılık duymasına gerek olmadığı gibi, bu meşru talebe hakaretle yanıt verme hakkı da yoktur.

Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanımız Akıncı’nın Enosis’in yörüngesine girdiğini söyleyebilecek kadar da kendini bilmemektedir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli siyasi yaşamı boyunca her fırsatta şehitlerin kanı üzerinden siyaset yaparken, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamayı amaçlayan Enosis’e karşı Kıbrıs Türkü’nün verdiği haklı mücadelede Cumhurbaşkanımız her Kıbrıs Türkü gibi 1974 Harekatı’nda görev üstlenmiş, yanında silah arkadaşları şehit düşen, kendi de yaralanan şerefli bir gazidir. Bundan dolayıdır ki savaşın ne demek olduğunu bizzat yaşamış biri olarak, barışın değerini MHP Başkanından çok daha fazla takdir edebilecek bir konumdadır.

Devlet Bahçeli’nin ağır hakaretlerinin tümünü öncekilerde olduğu gibi kendisine aynen iade ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 11:06

YORUM EKLE
YORUMLAR
İsmail cavga
İsmail cavga - 1 yıl Önce

Kıbrıs, Kıbrıslılarındır. Kıbrıs Demokratik ve bağımsız kalmalıdır Yunanistan ve Türkiye Kıbrıstan egemenliklerini çekmelidir.

SIRADAKİ HABER