AK Parti'den HSYK bildirisine ağır yanıt

Mustafa Şentop açıklama yaptı…

AK Parti'den HSYK bildirisine ağır yanıt

HSYK'nın bildirisine ilişkin konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop şöyle dedi:

“Türkiye bu süreçleri 28 Şubat'ta yaşamıştı. Burada sayın savcı olayı çok iyi izah etti. Savcılar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı adına iş ve işlem yapıyor fakat oradaki savcı arkadaş kimsenin bilgisi olmadan iş yapıyor. Şimdi bu arkadaş kendisi adına mı? Yoksa savcılık adına mı iş yapıyor. Burada işlemin usule uygun yürütülmediği ortada. 2012'de yayınlanan genelgeye göre savcının başsavcıya bilgi vermeden hareket etmesi uygun değil.

HSYK'da aslında dün hazırladığı bildiriyi bugün yayınlıyor. Sadece 13 üye korsan bildiri yayınladı. Eskiden asker adına bildiri yayımlanırdı, şimdi HSYK yayınlıyor. Siyasi sonuç almak için savcılığın ve hakimliğin gücünü istismar etmeyelim. Burada 22 üyesi olan HSYK'da sadece 13 kişinin imzaladığı bildiriyi yayınlıyorlar. Bunların böyle bir bildiri yayınlama hakkı yok, şahıslar biz 13 üyeyiz deyip böyle bir açıklama yapabilir ama HSYK adına bir bildiri yayınlayamaz, bu bir suç teşkil eder. Bunu önceden Askeri organlar yapardı şimdi HSYK yapmaya başladı.”

Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu'nun ikinci ayağı konusunda İstanbul Başsavcılığı'nda, soruşturmayı yürüten Savcı Muammer Akkaş ile İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı arasındaki karşılıklı açıklamalarla alevlenen tartışmaya, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu da müdahil olmuştu.

HSYK'nın yaptığı açıklamaya, HSYK üyesi olan Adalet Müsteşarı Birol Erdem, muhalefet şerhi koydu.

İlgili haberler:

Savcı Akkaş: Soruşturmada baskı var!

Başsavcı: Kimseye bildirmeden soruşturma yapıyorlar

HSYK: Yönetenlerin yargı tarafından denetlenmesi hukukun gereğidir

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2013, 21:30
YORUM EKLE