AK Parti'nin PYD karşıtlığına Kılıçdaroğlu'ndan destek

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'PYD masaya oturmayacak dedin, davet ettiler; şimdi direniyorsun. Hak veriyorum ama nedir bu tablo?' diye konuştu

AK Parti'nin PYD karşıtlığına Kılıçdaroğlu'ndan destek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, hükümetin, Cenevre’de PYD’nin masaya alınmaması politikasına destek veren ifadeler kullandı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söylediği ‘diktatör bozuntusu’ sözlerini de yineledi ve “Ey diktatör bozuntusu benim karnım ağrımıyor. Benim yüreğim ağrıyor. Ülkemin bir bölgesi Suriyelileşti. Yerle bir oldu. Yüz binlerce insan evini terk etti,” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

CENEVRE GÖRÜŞMELERİ

“Temel sorunlarımızdan birisi dış politikamız. Türkiye şu anda bir duvara sırtını yaslayacak pozisyonda değil. Defalarca doğru yolcu göstermemize karşı, biz bildiğimizi okuruz dediler.

“Bu kadar ağır bir yenilgiyi biz içimize sindiremiyoruz. Cenevre’de görüşmeler devam ediliyor. Bizim önerilerimiz Cenevre’de görüşülüyor. Çatışmasızlık ve demokrasinin gelmesi. Bizim baştan bu yana söylediğimiz şey.

“Türkmenleri de masaya oturtabilirlerse Suriye sorununun çözümünde kesinlikle destek oluruz. Sayın Davutoğlu’na şunu söylemek istiyorum, sakın bir daha ağzına kırmızı çizgiler lafını alma.

“Sen kırmızı çizgi diyorsun, tam tersi oluyor. PYD Fırat’ın batısına geçemez dedin geçti. PYD masaya oturmayacak dedin, davet ettiler; şimdi direniyorsun. Hak veriyorum ama nedir bu tablo? Siz Salih Müslim’i hangi gerekçeyle Türkiye’ye davet ettiniz? Şimdi terörist diyorsunuz. Senin lafın, politikan havada kalmıyor mu?

“İtibarı kaybolan bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Biz ülkemizi ve bölgemizi seviyoruz. Bütün insanlarla barış içinde yaşamak istiyoruz. Türkmenleri masaya oturtmazsanız bunun hesabını bu millete vereceksiniz.

‘DİKTATÖR BOZUNTUSU’

“Onun karın ağrısını biliyorum diyor ama açıklamadı. Biraz daha konuşursak belki açıklar. Ey diktatör bozuntusu benim karnım ağrımıyor. Benim yüreğim ağrıyor. Ülkemin bir bölgesi Suriyelileşti. Yerle bir oldu. Yüz binlerce insan evini terk etti. Komşularımızla ilişkilerimiz bozuldu, sınırlarımız kevgire döndü. Hukukun yok edilmesi yüreğimi ağrıtıyor. Cepheleşmiş bir Türkiye’ye tanık olmak benim yüreğimi ağrıtıyor.

“Ben bu diktatör bozuntusunun yüreği olmadığını biliyorum. Yüreği işkembesine indiği için bunda yürek yok. Bir insanın yüreği işkembesine indiyse bu insandan ülkesine hayır gelmez.

“Sen benim rakibim olmazsın diyor, doğru ben senin rakibin olamam. Çünkü sende işkembe bende yürek var. Şunu kabul edelim. Bir ülkenin cumhurbaşkanı böyle eleştirilmemeli. Ama hakediyorsa eleştirmek zorundayım.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 17:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
mira
mira - 2 yıl Önce

türkmenlerle masaya oturmasınlar bu konuda kılıçdaroğlunu desteklemiyorum.türkmenlerde işıda destek verdiler kendi elleriyle ülkesini yok etmeye çalıştılar yerli halka acılar verdiler.türkmenlerin yüzünden ezediler çok çok acı çektiler .onun için türkmenlerle masaya oturmasınlar hayır diyorum