AK Parti başörtülü aday göstermeyecek

Cumhuriyet’in haberine göre sembolik de olsa aday göstermeme kararı alınmış…

AK Parti başörtülü aday göstermeyecek

Başörtülü Milletvekili İstiyoruz İnisiyatifi üyesi kadınların "Başörtülü aday yoksa oy da yok" kampanyası AK Parti’den karşılık bulmadı. AK Parti yönetimi, “12 Haziran sonrası oluşacak yeni siyasal tablonun başörtüsü nedeniyle oluşacak gerginlikler etrafında şekillenmesini istemediği” için başörtülü milletvekili adayının bu seçimlerde konulmamasını benimsedi.

Aday olmak için başvuru yapan 20 kadar başörtülü kadın milletvekilinin adaylık umudu ise bir başka bahara kaldı.

AK Parti’de adaylık mekanizmasının son aşaması olan Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığındaki son komisyon çalışmaları önceki günden itibaren başlarken, başörtülü aday konusu da büyük oranda netlik kazandı. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre parti yönetimi, “12 Haziran sonrası oluşacak yeni siyasal tablonun türban nedeniyle oluşacak gerginlikler etrafında şekillenmesini istemediği” için başörtülü milletvekili adayının bu seçimlerde konulmamasını benimsedi. Parti içinde başörtülü adayların “sembolik” nitelikte de olsa “Milletvekili seçilemeyecek sıralardan gösterilmesi” görüşü de savunuldu ancak çoğunluk bulamadı.

Parti yönetimi, karar verirken üniversitelerde türban sorununun büyük ölçüde çözüldüğü, milletvekili adaylığının yeni bir türban tartışmasına neden olacağı ve bunun üniversitelerdeki ortama da zarar vereceği görüşlerini de değerlendirdi. Özellikle AKP’yi başörtülü adaya zorlamak hedefiyle yürütülen “Başörtülü aday yoksa oy da yok” kampanyası da AKP’de ele alındı. Partide bu kampanyanın seçimlerde işlemeyeceği görüşü benimsendi. Türban konusunun seçim sonrası yeni anayasa ve başkanlık sistemi gibi temel reformlar kapsamında çözüme kavuşturulması gerektiği de belirtildi.

MUHALEFET BAŞÖRTÜLÜ ADAY GÖSTERECEK

SP, BBP ve Has Parti ise “pozitif ayrımcılık” yaparak başörtülü çok sayıda adaya listelerinde yer verecek.

İNTERNET HABER

YORUM EKLE