Adalet Bakanı’ndan Fethullah Gülen ve Adil Öksüz açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

Adalet Bakanı’ndan Fethullah Gülen ve Adil Öksüz açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yargı muhabirleriyle bir araya geldiği toplantıda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Habertürk’ün haberine göre, ABD’de bulunan Fethullah Gülen'in iadesi hakkında bilgi veren Gül, "İadeyi engelleyecek bir belge, prosedür, eksiklik kalmamıştır. Her iki taraf için de şekli anlamda iade için her türlü koşullar tamamlanmıştır. Bundan sonra artık iade bekliyoruz. Türkiye'nin gönderdiği dosyalar henüz mahkemeye iletilmedi. 'İade etmiyorlar' demek için erken. Başbakan ABD'yi ziyaret edebilir." dedi.

METİN TOPUZ'UN TELEFONUNUN İSTENMESİ

Adalet Bakanı Gül, tutuklu İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Topuz’un telefonunun ABD tarafından istenmesi konusunda, "Öyle bir yazı geldi. Bu yazıyı da soruşturmayı yapan savcılık makamına gönderdik. Onların vereceği bir karardır. Şunu söylüyor, ‘Telefon her ne kadar şahsın olsa da bizim işler için kullanıyor.’ O zaman 'Her ne kadar Türk vatandaşıysa da bizim işler için kullanılıyor onu da verin' gibi bir noktaya, telefondan başlayıp adama kadar gidecek bir şey olacak. Böyle bir telefon dokunulmazlığını da yeni görmüş oldum" diye konuştu.

YARSAV Başkanı Arslan’a, ödül verilmesi konusunda Gül, "Genel olarak söylüyorum, bazıları Türkiye’de kendi taşeron örgütlerine yaptıramadığı şeyleri, vekalet savaşını asalete çevirme anlamında Türkiye’ye yönelik düşmanlığını ya da tehdidini sürdürmek istiyor. Dolayısıyla bunlar ödül verdikleri kişiyle ilgili bunun bir örgütün elemanı olduğunu bilmeyecek durumda değiller. Nitekim o kişi, ödül almadan birkaç gün önce ödül grubuna teşekkür yazıyor, ödül alacağını da biliyor." açıklamasında bulundu.

ÖKSÜZ, ALMANYA'DA İDDİASI

Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu iddiasıyla ilgili olarak Gül, "Birkaç gün önce bir evinin olduğu yönünde bir haber çıktı. Bir ev resmi konularak 'Burada yaşıyor' şeklinde haber çıkınca arkadaşlarımız üzerinde çalışmaya başladı. Bununla ilgili somut bir talebimiz olacak" dedi.

Tek tip kıyafet için Bakan Gül, kanun çıkarmanın gerekli olduğunu öne sürdü.

KOMİTE KURULMASI İÇİN PRENSİPTE ANLAŞILDI

ABD ile vize krizi konusunda Gül, "İkinci toplantının yeri için henüz karar verilmedi. Komite kurulması için prensipte anlaşıldı" diye konuştu. Bakan Gül, ABD'ye verilebilecek bilgilerin görüşme sürecinde verildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2017, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER