Adalet Bakanı Gül'den Bahçeli'ye AYM yanıtı: Değişikliği parlamento yapar

Gül, "Demokraside süper güç, süper savcı, süper mahkeme, süper kurum yoktur. Demokraside tek süper güç, hukuktur" dedi

Adalet Bakanı Gül'den Bahçeli'ye AYM yanıtı: Değişikliği parlamento yapar

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) yapısının değiştirilmesi gerektiği yönünde çağrı yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye TBMM'yi işaret etti.

Anadolu Yayıncılar Derneği'nin programında konuşan Gül, Anayasa Mahkemesi'nin yapısında değişiklik yapılmasına ilişkin tartışmalarla ilgili “Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne kavuşmak için her türlü değişiklik yapılabilir. Bunu yapacak olan da milletin seçtiği parlamentodur” dedi.

'YARGI MİLLETİN BEKLENTİLERİNİ DİKKATE ALMAK ZORUNDA'

Belli dönemlerde yargının, siyasal egemen güçlerin, vesayetin aparatı olarak kullanıldığını söyleyen Gül, bu konuda önemli kazanımlar elde edildiğini savunarak şöyle devam etti:

"Temel yaklaşım; Türk milleti adına karar veren hakim, savcı, yargı, Türk milletine sırtını dönemez. Bu milletin ihtiyaç ve beklentilerini dikkate almak zorundadır. Yetkiyi milletten alan bir yargı milletin beklentilerine sırt çeviremez. Yargının 'pardon' deme lüksü yoktur. Çünkü o pardon dediğiniz, aylarca yıllarca cezaevinde kalmıştır. Buradaki pardon, o kişi lekelendikten sonra hukuk sistemine ve o kişinin onuruna, haysiyetine telafisi güç zararlar doğurur. AK Parti'nin en büyük demokratik reformlarından birisi 'Bu ülkeyi milletin iradesini almayan hiçbir güç yönetmeyecektir' demesidir. 'Millet bizi seçmedi, millete hesap vermiyoruz ama ben yetkimi kullanırım. Danıştay, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, yargı kurumları olarak Bakanlar Kurulu'nun, MGK'nın, yasamanın yerine geçerim' gibi bir anlayış vardı. AK Parti bununla da mücadele etti. Bu kötü örnekler Türkiye'ye çok şey kaybettirdi."

Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu vurgulayan Gül, "Demokraside süper güç, süper savcı, süper mahkeme, süper kurum yoktur. Demokraside tek süper güç, hukuktur" dedi.

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

MHP lideri Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin son dönemdeki kararlarını “sakıncalı ve sakat” diye niteleyerek, "Anayasa Mahkemesi yeni hükümet sisteminin doğasına uygun şekilde yeni baştan yapılandırılmalıdır. Hak ihlali adı altında verilen kararlar telafisi imkansız zararlar vermektedir" demişti.

Anayasa Mahkemesi'nin yapısında değişiklik yapılabilmesi için anayasa değişikliği gerekiyor. Millet İttifakı'nın Meclis'teki sandalye sayısı, anayasa değişikliği için yeterli değil.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 21:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER